• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kutyatejféléből fájdalomcsillapító

Hírek Forrás: Népszabadság

Oláh Zoltán szegedi biológus egy marokkói növény fehér nedvéből fejlesztett ki olyan fájdalomcsillapítót, amely nem okoz függőséget – tájékoztat a Népszabadság.

A szert már ez évben kipróbálják embereken. Oláh Zoltán, a Szegedi Biológiai Központ (SZBK) Biokémiai Intézetének kutatója elmondta, a krónikus fájdalmak megszüntetését az eddigiektől eltérő módon, a gyulladásokkal járó fájdalomérzetért felelős idegsejtek működésének gátlásával éri el. A töréseknél, szöveti sérüléseknél, így a műtéteknél is fellépő fájdalmak a gyógyulással elmúlnak, a daganatos, mozgásszervi vagy idegrendszeri megbetegedéseket kísérő kínok hosszan tartó szenvedést okozhatnak. Ezekre alapvetően az ópiátok, opioidok jelentettek gyógyírt.

Az ópiátok a sejtek közötti normális kommunikációt gátolják azzal, hogy a fájdalomról tudósító ingert nem engedik eljutni az agyi fájdalomközpontokba. A gátlással együtt elhódítják a szervezet érzékelő rendszerét, és a tartós alkalmazás során fellépő hozzászokás miatt idővel jelentősen csökken a fájdalomcsillapító hatás. Az ópiátok egyéb mellékhatásai is sok problémát okoznak.

Oláh Zoltán és kutatócsoportja e kellemetlen mellékhatások miatt döntött úgy, hogy azokra az érző idegsejtekre koncentrál, amelyekben a krónikus fájdalominger képződik. A magyar kutatócsoport figyelme a Marokkóban őshonos - kaktusz formájú - kutyatejféle váladékából izolált resiniferatoxin (RTX) nevű anyag felé fordult. „A hatóanyag az érzékelő molekulához kötődve kalciumot enged a fájdalomkeltő idegsejtnyúlványokba, így a gyulladásos fájdalomért felelős rostok szinte azonnal elégnek. Ez az alapja az általunk kifejlesztett úgynevezett molekuláris idegsebészetnek, hiszen a szer csak a kiválasztott gyulladásos érzőidegeket távolítja el" – mondta el a szegedi kutató.

Az egyelőre csak injekció formájában létező hatóanyagot az Egyesült Államokban az idén decemberben tizennyolc, nagy fájdalmat elszenvedő rákos betegen próbálják ki, akiken már a morfin sem segít. A magyarországi klinikai vizsgálatokat a megfelelő engedélyek megszerzése után az Országos Onkológiai Intézetben végeznék el.