Oláh Zoltán szegedi biológus egy marokkói növény fehér nedvéből fejlesztett ki olyan fájdalomcsillapítót, amely nem okoz függőséget – tájékoztat a Népszabadság.
![]() |
Az ópiátok a sejtek közötti normális kommunikációt gátolják azzal, hogy a fájdalomról tudósító ingert nem engedik eljutni az agyi fájdalomközpontokba. A gátlással együtt elhódítják a szervezet érzékelő rendszerét, és a tartós alkalmazás során fellépő hozzászokás miatt idővel jelentősen csökken a fájdalomcsillapító hatás. Az ópiátok egyéb mellékhatásai is sok problémát okoznak.
Oláh Zoltán és kutatócsoportja e kellemetlen mellékhatások miatt döntött úgy, hogy azokra az érző idegsejtekre koncentrál, amelyekben a krónikus fájdalominger képződik. A magyar kutatócsoport figyelme a Marokkóban őshonos - kaktusz formájú - kutyatejféle váladékából izolált resiniferatoxin (RTX) nevű anyag felé fordult. „A hatóanyag az érzékelő molekulához kötődve kalciumot enged a fájdalomkeltő idegsejtnyúlványokba, így a gyulladásos fájdalomért felelős rostok szinte azonnal elégnek. Ez az alapja az általunk kifejlesztett úgynevezett molekuláris idegsebészetnek, hiszen a szer csak a kiválasztott gyulladásos érzőidegeket távolítja el" – mondta el a szegedi kutató.
Az egyelőre csak injekció formájában létező hatóanyagot az Egyesült Államokban az idén decemberben tizennyolc, nagy fájdalmat elszenvedő rákos betegen próbálják ki, akiken már a morfin sem segít. A magyarországi klinikai vizsgálatokat a megfelelő engedélyek megszerzése után az Országos Onkológiai Intézetben végeznék el.