Eddig 13 vitaminról és 15 esszenciális ásványi anyagról mutatták ki, hogy az emberi táplálkozás nélkülözhetetlen alkotórészei.
A kínálat bővülését a piaci igény szülte vagy követte. Amerikában – és szerte a világban - egyre többen fogyasztják ezeket a táplálék kiegészítőket. Az USA-ban e készitmények forgalma évi 23 milliárd dollár! De vajon fogyasztásukkal javul-e egészségünk ?Megelőzhetők-e – rendszeres bevételükkel – a daganatos vagy a cardiovascularis betegségek? Az Egyesült Államokbeli Marylandben 2006 májusában a témában kongresszust tartottak, az alábbiak az itt összegyűlt ismereteket foglalják össze.
1/ A táplálék kiegészítőket fogyasztók között több a nő és az ő gyermekük, több az idős ember, több az iskolázottabb és a magasabb jövedelmű ember, az egészségre jobban figyelő, diétát tartó és soványabb személy. Kevesebb táplálék kieglészítőt fogyasztanak viszont a dohányosok, az afro-amerikaiak és az indiánok. Jelenleg az amerikai populáció több, mint fele rendszeresen szedi az ilyen készitményeket.
2/ Kevés adat van arra vonatkozóan, hogy a táplálkozással és a táplálék kiegészítő készitményekkel összességében mennyi vitamin/multivitamin és ásványi só kerül a szervezetbe - a készítményekkel élő vagy ezeket mellőző emberekben. Valószínüleg az előbbiekben a bevitel összességében nagyobb és a szükséges mértéket meg is haladja.
3/ Kevés a tudományosan megalapozott bizonyíték egy-egy vitamin vagy egy-egy ásványi só hatékonyságáról ! Nincs bizonyíték például arra, hogy a béta-carotin (az A vitamin elővitaminja) a daganatos betegségek és a cardiovascularis betegségek megelőzésében hatékony lenne, de egyes esetekben kifejezetten káros lehet (például dohányosoknál a tüdőrák előfordulása és a halálozás is nagyobb béta-carotin fogyasztása mellett!).
Menopausában a calcium és D vitamin táplálék kiegészítő kezelés javítja a csontritkulást, csökkenti a csonttörések rizikóját. Egyes megfigyelések szerint a szelén csökkenti egyes tumorok előfordulását, az E vitamin pedig dohányos férfiakban csökkentheti a prostata tumor gyakoriságát, nőkben a cardiovascularis mortalitást.
Kínai ipari munkásokban a gyomor tumor gyakorisága csökkent az A vitamin + cink hatására.
Semmilyen, még feltételezhető effektusa sincs viszont a B1, B2, B6, B12, niacin, fólsav vitaminoknak a krónikus betegségek megelőzésében.
4/ A multivitamin és kombinációs készitményekkel kapcsolatban még kevesebb a tudományos igazolás, nincs általánosan megfogalmazható ajánlás.
5/ Rosszul, vagy egyáltalán nem regisztrálják a táplálék kiegészítők okozta szövődményeket, mellékhatásokat. E készítmények kikerülik a gyógyszer-forgalmazás szigorú biztonsági előírásait, pedig forszirozott alkalmazásuk során a vérszint magas lehet, ez pedig biztonsági kockázatot jelent! Az egészségügy szereplőinek, de a felhasználóknak is érdekük, hogy a gyógyszerekhez hasonló biztonsági szűrőn essenek át!
6/ Több információra, adatbázis megteremtésére, tudományos igényű és kivitelű vizsgálatra van szükség a jövőben ahhoz, hogy világosabb ajánlás (vagy tiltás!) szülessen a táplálék kiegészítő multivitamin és ásványi anyag készítményekről.
A jelenleg hiányos ismeret nem lehet alapja alkalmazásuknak a krónikus betegségek prevenciójában!