• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mesterséges hasnyálmirigyet tesztelnek

Hírek Forrás: MTI

A rendszer egy vércukorszintet ellenőrző monitorból, két adagolópumpából és egy laptopból áll.

Mesterséges hasnyálmirigyet teszteltek amerikai kutatók, amely sikeresen kontrollálta a vércukorszintet, szükség esetén kétféle hormont, inzulint és glukagont juttatva a szervezetbe.

A módszer tizenegy felnőttel zajló kipróbálásának eddigi eredményeiről a Science Translational Medicine című szakfolyóiratban szerdán számoltak be.

A rendszer egy vércukorszintet ellenőrző monitorból, két adagolópumpából és egy laptopból áll. Feladata, hogy utánozza a testben természetes módon zajló folyamatot, amikor a vércukorszintet két ellentétes feladatú hormon, az inzulin és a glukagon mennyiségének változása szabályozza.

A korábbi rendszerű mesterséges hasnyálmirigy csak inzulint szállított, ezért egyes pácienseknél veszélyesen alacsony vércukorszint (hipoglikémia) alakult ki. Az új rendszer ezt úgy előzi meg, hogy kis dózisú glukagont adagol, amelyet egyébként szintén a hasnyálmirigy bocsát ki a vércukorszint emelésére.

A rendszer agya egy bonyolult számítógépes program. Ennek személyre szabása után a tanulmányban részt vevő 11 felnőtt mindegyikénél normális vércukorszint állt be hipoglikémia jelentkezése nélkül, még akkor is, amikor három, magas szénhidráttartalmú étkezésen voltak túl.

Az 1-es típusú diabétesz olyan autoimmun betegség, melyben a szervezet megtámadja a saját sejtjeit, ezzel lerombolja eredendő képességét arra, hogy inzulint termeljen.
Az új rendszert a Bostoni Egyetem munkatársai fejlesztették ki.