A világos, tágas terek és a megnyugtató, kellemes környezet csökkenti a beavatkozások okozta stresszhatást.
V. Majzik Mária Emberré válni kell című kerámia dombor-műegyüttesével gazdagodott a Debreceni Egyetem onkológiai tanszéke. Az alkotás a művészet gyógyító erejét hirdető nemzetközi orvoslási irányvonal szellemében kapott helyet a földszint és az első emelet közötti falakon.
Jókai Anna író és Paragh György, az egyetem orvoscentrumának elnöke kedden avatta fel a művet. Az Emberré válni kell című műalkotás az élet és halál, az emberi sors kiteljesedő és örök, változó törvényszerűségét ábrázolja szimbólumok segítségével. A domborműegyüttes különlegességét növeli az életvonalakat jelképező hét-hét fémhuzal, amelyek az Életkerékből indulva vezetnek el az életet jelképező emberpárhoz, valamint a fordított Pietához. Paragh György, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának elnöke a műalkotás onkológiai klinikán történt elhelyezése kapcsán elmondta, nemzetközi tapasztalatok szerint a környezetnek meghatározó szerepe van a gyógyulásban.
Klinikai kutatások és betegektől kapott visszajelzések szerint a világos, tágas terek és a megnyugtató, kellemes környezet csökkenti a hospitalizáció, a kórházi tartózkodás, a kezelések, beavatkozások okozta stresszhatást, s egyúttal jelentősen lerövidítheti a gyógyulás idejét. Erre a felismerésre az utóbbi években egy olyan gyógyítási szemlélet épült fel, ami tudatosan használja a pozitív környezeti elemeket, hatásukat a kezelés részének tekinti, ezt a szemléletet kívánja meghonosítani a csaknem félezer éves múltra visszatekintő Debreceni Egyetem gyógyító intézménye is - hangsúlyozta az elnök.