Szükség van a teljesítménykorlátokra, ám a jelenlegi merev rendszer nehezíti a gyógyító munkát - állítja Rácz Jenő.
A Magyar Kórházszövetség jelölt elnöke a volumenhatárok folyamatos korrigálását és a finanszírozási egységek emelését javasolja.
Noha a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) bevezetése óta vitatja a teljesítményvolumen-korlátokon (tvk) alapuló, szigorú rendszer indokoltságát, a szervezet jelölt elnöke szerint szükség van gátak beépítésére, ám a jelenlegi szisztémát puhítani kell. Rácz Jenő a tvk esetleges megszüntetését felvető javaslatok kapcsán úgy fogalmazott: tarthatatlan, hogy azért nem fogadnak beteget, mert az egyszer meghatározott esetszámkeretet például a hónap közepén kimerítették, vagyis az ezt követők ellátásáért az egészségbiztosító már nem fizet.
Ez leginkább a súlyponti intézményeknek okoz komoly problémákat, hiszen ezek a szolgáltatók nem tudják tovább küldeni a hozzájuk fordulókat, a limit fölött érkezők ellátásával viszont előbb-utóbb adósságspirálba kergetik saját intézményüket.
Több kormánypárti szakpolitikus is jelezte, hogy a tvk kiváltásának egyetlen lehetséges módja, ha az úgynevezett pont-forint értéket (azaz az egyes ellátásfajták után járó finanszírozási összeget) csökkentik. A korábbi miniszter szerint épp az ellenkezőjére volna szükség.
Rácz Jenő szerint a kórházi ellátás jelenlegi 146 ezer forintos alapdíját legalább 150 ezer forintra kellene emelni az intézmények biztonságos működése érdekében.
Ez szerény igénynek tűnik annak ismeretében, hogy - részben az ágazati reform következtében - a kórházaknak átlagosan 5-6 százalékkal nőttek a költségeik és 4 százalékkal csökkentek a bevételeik, vagyis optimális esetben legalább 10 százalékos kompenzációra lenne szükség. Az MKSZ tagkórházainak becsült adósságállománya 50 milliárd forintra tehető, a pontos adatok néhány hét múlva válnak nyilvánossá - tudtuk meg a jelölt elnöktől.
Elérkezett az idő a teljesítményfinanszírozás mostani rendszerének felülvizsgálatára, amihez Székely Tamást - mint finanszírozási szakembert - ideális tárgyalópartnernek tekinti a szövetség. A volt tárcavezető egy olyan új szisztémát javasol, amelyben meghatározzák a biztosító által 100 százalékosan finanszírozott esetszámot, valamint azt is, hogy ezenfelül mennyit fedeznek "nem teljes áron", és a határokat időről időre folyamatosan korrigálják.