A vesebetegségek tünetmentesen, alattomosan jelentkeznek.
A végül dialízisre szorulók 40 százaléka már olyan állapotban kerül orvos elé, hogy azonnal meg kell kezdem vesepótló kezelésüket - közölte dr. Haraszti Mária főorvos. A kecskeméti FMC dialízisközpont vezetője a tegnapi vese világnapja apropóján elmondta: harminc éve ötven százalék volt az említett arány, azaz nem sok javulás mutatkozik a felismerés terén. Haraszti Mária szerint ennek fő oka, hogy megszűntek a fehérjevizelés feltárására szolgáló vizsgálatok, melyekkel a korai fázisban ki lehetett szűrni a vesebetegségeket.
Manapság Európában 1 millió lakosra körülbelül 600 dializált beteg jut. Ez az adat Magyarországra is igaz, viszont Kecskeméten és környékén magasabb, 630 körüli a mutató: a 220 ezer lakos ellátására készült dialízis-központban átlagosan 130-140 beteget kezelnek rendszeresen.
A leggyakoribb eljárás a hemodialízis, vagyis a művesekezelés, de egyre népszerűbb a beteget jobban kímélő és kevésbé korlátozó hasi dialízis is. Transzplantációból kilenc volt tavaly Kecskeméten.
- Általában agyhalottból kivett szervet ültetnek át, évente csupán egy-egy élő donoros műtét van, a legtöbbször családtagtól kapja az új vesét a beteg. Nagy szükség lenne a családon belüli transzplantáció gyakoribbá tételére, de ennek sokszor az a gátja, hogy a húsz év fölötti betegek szülei egészségi állapotuk miatt már nem alkalmasak donornak - mondta el Haraszti Mária.
A várólistán most huszonnégyen vannak. A várakozási idő változó: van, aki egy-két hónap után kap vesét, de előfordult, hogy egy betegen tíz év után hajtottak végre sikeres műtétet.