Egyelőre vitatott, miért nem lehet bekerülni az idősotthonokba január óta.
A Szociális Ellátók és Szociális Ellátottak Egyesülete szerint több százan vannak olyanok, akik a 3-4 éves várakozási időn már túl vannak, s most sorra kerülhetnének, de különféle bürokratikus okok miatt nem kapnak helyet. A szociális tárca szerint nem a bírálati rendszerrel van baj, hanem a férőhelyekkel. Azok ugyanis nincsenek.
A több mint negyven öregek otthonát tömörítő egyesület ügyvezetője, Fülöp Zoltán szerint az előírt új vizsgálatok növelték a bürokráciát, és meghosszabbították a várólistákat is. Az új szabályozás szerint egy független szakértői szerv hatáskörébe került annak eldöntése, hogy otthoni vagy intézményi ellátásra van-e szüksége egy-egy idős embernek. Ez egyfajta szűrő, a bizottság a szolgáltatást igénylő egészségi állapotát és önkiszolgálási képességének mértékét vizsgálja, ez alapján otthonba, vagy házi segítségnyújtás kérvényezésére irányítja a kérelmezőt.
Az idősotthoni ellátás akkor indokolt, ha a kérelmező legalább középsúlyos időskori leépülésben szenved, ha az ellátást igénylő egyedül él, betöltötte a 80. életévét és ellátása nem megoldott házi segítségnyújtással, vagy 70 évnél idősebb és lakóhelye nem közművesített.
A tárca szerint nincs fennakadás: kezdetben ugyan lassúbb volt az elbírálás, most már a kérvények hetven százalékát átnézték. Igaz, állítják, a több mint ötezer kedvezően elbírált idős emberből egyelőre csak 1500-et sikerült elhelyezni. A tárca most elkészült beszámolója szerint rengeteg a soron kívüli igény, az intézmények jóval nagyobb számú kérelmet küldenek be, mint amekkora a felvevőkapacitásuk. Juhász Ferenc, az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet Főigazgatóságának vezetője szerint nincs komolyabb fennakadás. Álltja, hogy az új rendszer működőképes, és lassan be is járatódik.