Tíz százalékkal több orvosság fogyott a vizitdíj eltörlése utáni első hónapban a patikákból.
A kormány több, az egészségügyi költségek kordába szorító intézkedését kényszerült visszavonni, az Egészségbiztosítási Alap kasszájában az év első öt hónapja után 60,3 milliárdos többlet van. Tavaly év végére 27,4 milliárd forintnyi többlet maradt a kasszában.
Ebben az évben jelentősen megnőtt a legkisebb összeggel, a 4350 forinttal járulékfizetővé váltak száma. A Népszabadság információja szerint az egy évvel korábbi egymillió tisztázatlan jogviszonyból ma már csak 290 ezer maradt. Jelentős bevételi tétel a gyógyszergyártók és forgalmazók befizetése is. A cégek, ha bizonyos mennyiség felett adnak el támogatott gyógyszereket a patikákban, az extra forgalom utáni bevételük 12 százalékát visszafizetik az egészségbiztosítónak. Az első öt hónapban 16,5 milliárdot fizettek vissza, ami 1,7 milliárd forinttal több, mint amennyire számítottak. Az extra bevételek mellett viszont nem voltak extra kiadások. A gyógyító-megelőző ellátásokra a tervezettnél valamivel kevesebbet fizettek ki a szolgáltatóknak. Az úgynevezett teljesítménykorlát nem engedi elszaladni a költségeket, és az első negyedévben még volt visszatartó hatása a vizitdíjnak is.
Még azt nem tudni, hogy milyen hatásai lehetnek a vizitdíj áprilisi megszüntetésének. Márciusban még kevesebb orvosság fogyott a patikákban, mint egy évvel korábban, viszont áprilisban 1,5 millió dobozzal többet váltottak ki. A megugró gyógyszerforgalom okait még vizsgálják. Feltételezhető, hogy a betegek az áprilisi gyógyszerár-csökkentésekre valamint a vizitdíj eltörlésére, várva elhalaszthatták a receptjeik kiváltását. Az egészségbiztosító havonta 3,5 milliárdot költhetne a gyógyászati segédeszközök támogatására, ám az első öt hónapban ennél négy százalékkal kevesebbet fizettek ki.