Viktor Juscsenko ukrán elnök 2004-ben történt megmérgezése áttörést idézett elő a dioxinmérgezéses esetek kezelésében.
Ezt közölte a héten egy bőrgyógyász specialista.
Jean-Hilaire Saurat professzor sajtótájékoztatóján közölte: ekkora mennyiségű vegyi anyag nem kerülhetett véletlenül Juscsenko szervezetébe, és a mérgezést nem lehetett megrendezni sem.
Az elnök, akinek arcát és testét eltorzította a méreg, az emberi szervezetben szokásos dioxinadag ezerszeresét kapta.
Azt hitték, hogy a hólyagokat és a sérüléseket a dioxin okozta, de Juscsenko esete megmutatta, hogy a szervezet valójában úgymond "kis májakat" hozott létre a bőr alatt, amelyek elnyelték és elpusztították a mérget - mondta Saurat professzor.
A genfi Egyetemi Kórház bőrgyógyászati osztályának vezetője vezette azt a külföldi és ukrán orvosokból álló csapatot, amely részletes tanulmányt készített Juscsenko esetéről.
A mérgezés akkor történt, amikor 2004 őszén az akkor még ellenzéki vezető az elnökválasztási kampányban vett részt. Juscsenko, aki ma 53 éves, győztesen került ki "narancsszínű forradalom" nyomására, a legfelsőbb bíróság döntésére megismételt második fordulóból oroszbarát ellenfelével szemben.
"Nincs semmi kétség, nagyon súlyos dioxinmérgezés történt ... nincs más mód, arra hogy ekkora mennyiség bekerüljön a szervezetébe" - mondta Saurat.
Juscsenko közölte: tudja, kik a tettesek, de valamennyien Oroszországban vannak. Az ukrán elnök Moszkvát is vádolja azzal, hogy akadályozza a nyomozást.
Jean-Hilaire Saurat és Rosztiszlav Valihnovszkij, az elnök személyes orvosa elmondta, hogy azért tartják fontosnak ezt hangsúlyozni, mivel olyan híresztelések terjedtek el Kijevben, hogy a leendő elnök csak megrendezte a mérgezést, hogy így nyerjen támogatást a választáson.
Juscsenko októberben közölte: 24 műtéten esett át otthon és külföldön, amikor a doktorok az egészségéért harcoltak. Saurat szerint most már úgy tűnik, a küzdelem sikeres lesz.
A genfi professzor elmondta: az ukrán vezető több tucatnyi kisebb műtéten is átesett. "A mérgezés utáni első három évben álladó súlyos fájdalmaktól szenvedett, mintha kínoznák, ami a dioxinmérgezés sajátossága" - mondta.
A professzor szerint az eset a dioxinnal kapcsolatos több új részletre is rávilágított, és a hatásai "felbecsülhetetlenek bármilyen, a XXI. században bekövetkező súlyos dioxinmérgezés kezelése szempontjából".
A hólyagok valójában a szervezet védekezési reakciójaként jelentkeztek, ezért "dioxin okozta szerzett bőr hematómának" (angol rövidítéssel ADISH-nek) nevezték el.
Hasonló jelenséget megfigyeltek már a múltban is dioxinmérgezéses pácienseknél, így azoknál is, akik 1976-ban az olaszországi Sevesóban egy vegyi üzemből történt szivárgás következtében szenvedtek el mérgezést.