A gyógyszeripar támogatja az átdolgozott üvegzseb-törvényt - listára kerülnek az elfogadóbb orvosok.
Az átdolgozott törvényjavaslat, amelyet Charles Grassley, a Szenátus pénzügyi bizottságának rangidős tagja, valamint az idősügyi bizottság elnöke, Herb Kohl terjesztettek elő, mostanra tartalmaz bizonyos engedményeket is, amelyek a gyógyszeripar támogatásának megszerzését célozzák. A korábbi változattal ellentétben radikálisan csökkenti a büntetéseket, és felülírja azoknak az államoknak a jogszabályait, amelyekben már létezik „orvosi üvegzseb-törvény" (azon államokét is, ahol az illető előírások szigorúbbak a most tárgyalt szövetségi törvényéinél).
John Lechleiter, a Lilly elnök-vezérigazgatója szerint e „felülírás" a törvény legfőbb pozitívuma, cége ugyanis – úgymond – szívesebben alkalmazkodna egy egyetemes érvényű szövetségi szabályzáshoz, mint sok különböző állami regulációhoz. A Lilly vezetői szerint a nyilvános országos listára azért van szükség, hogy helyreállítsa az orvosi kar és az ipar viszonyával kapcsolatos közbizalmat.
A jogszabály egyaránt vonatkoznék gyógyszer- és gyógyászati készülékgyártókra, és mindenféle „extrabevétel és juttatás" regisztrálását előírná – a díjazott tanácsadástól a kutatáson és az előadásokon át a támogatott konferencia-részvételekig. Minden olyan gyógyszer- és eszközgyártó, valamint szolgáltató számára, amelynek valamelyik állami egészségbiztosítási szervezet térítést fizet, kötelezővé tennék, hogy évente jelentse azoknak az orvosoknak a nevét és lakhelyét, akik valamilyen címen pénzt kaptak tőlük. Grassley szenátor szerint a Lilly pozitív nyilatkozata azt jelzi, hogy „eljött az átláthatóság ideje".
Az első változat, amelyet tavaly szeptemberben terjesztettek elő, nem kapott túlságosan nagy támogatást – aszerint már a 25 dollárt meghaladó ajándékok is bejelentés-kötelesek lettek volna, és 10-100 ezer dolláros bírsággal fenyegette a bejelentés elmulasztását. Ehhez képest a revideált szöveg jóhiszemű mulasztásért 1-5 ezer dollár büntetést irányoz elő, rosszhiszeműért pedig 5-50 ezret. További könnyebbség, hogy az új tervezet szerint a hatálybalépés ideje nem 2008, hanem csak 2011 lenne.