Nem maradhat megoldatlan a magyar nyelvű betegellátás.
Erdély-szerte közismert, hogy a magyar betegek gyakran nem tudják használni anyanyelvüket az egészségügyi intézményekben, s hogy ennek az egészségi állapotukat tekintve is súlyos következményei lehetnek, a magyar nyelvű betegellátás ügye azon több tucat probléma közé tartozik, amelyekben az RMDSZ-nek az elmúlt 18 évben „nem sikerült" előrelépést elérnie.
A román szenátus elé benyújtott tervezet szerint csak azokon a településeken kellene biztosítani a magyar nyelvű egészségügyi ellátást, ahol a lakosságnak legalább húsz százaléka magyar –így a közel hetvenezres kolozsvári magyar közösséget eleve elvágták volna az anyanyelv használatának jogától, mivel ők a város lakosságának csak 19 százalékát teszik ki. E rendkívül súlyos kérdés ennek ellenére a felszínen maradt, az egy civil szervezetnek, az Erdélyi Magyar Ifjaknak (EMI) köszönhető.
Bagoly Zsolt, az ifjúsági szervezet alelnöke levélben szólította fel a román egészségügyi minisztert, hogy tegyen lépéseket a magyar nyelvű betegellátás megszervezésére és javítására Erdély egészségügyi intézményeiben. Az EMI olyan megoldásokat szorgalmaz a helyzet javítása érdekében, mint például hogy a hivatalosan is kétnyelvű marosvásárhelyi orvosi egyetemen a jövőben ne csak a magyar diákok számára legyen előírás a román nyelv ismerete, hanem a román orvostanhallgatók is tanuljanak magyarul. Az Európa Tanács egy nemzetközi szakértőbizottság segítségével rendszeresen ellenőrzi, hogy a szerződő tagállam miként tartja be a nyelvi jogokra vonatkozó ígéreteit, rendkívül lényeges lenne, hogy már az első ellenőrzés alkalmával szembesüljenek az erdélyi helyzettel. Ehhez pedig mindenekelőtt arra lenne szükség, hogy az erdélyi magyar szervezetek megakadályozzák, hogy Románia megtévessze és félrevezesse a Strasbourgból érkező raportőröket.
Ennek érdekében elengedhetetlen lenne, hogy összegyűjtsenek és dokumentáljanak minden olyan esetet, amikor valakinek nehézségei támadtak abból, hogy nem használhatta anyanyelvét az egészségügyi intézményekben. Mivel Erdélyben mintegy másfél millió magyar él, garantálható, hogy igen nagy számban fordulnak elő ilyen esetek.