1970 óta létezik Magyarországon lelki elsősegély telefonszolgálat.
Bár sok európai országban, így nálunk is az öngyilkosságok számának csökkentése céljából hozták létre, a hívók a legkülönbözőbb gondjaikkal fordulnak az éjjel-nappal ingyenesen hívható szolgálatokhoz. Az évi több mint háromszázezer hívás azt jelzi, sok a krízis és a gond.
Buza Domonkos, a Magyar Lelki Elsősegély Szolgálatok Szövetség tiszteletbeli elnöke elmondta, elsősorban abban tudnak segíteni, hogy a problémás helyzetbe került embert ne sodorja az élet, ne történjenek vele a dolgok, maga vegye kezébe sorsát. A hívók névtelenek maradhatnak a beszélgetésekben, s az ügyelők - képzett önkéntesek - senkinek nem adják ki azokat az információkat, amelyeket a bajban lévő emberek megosztanak velük. Az emberi problémák öröknek tűnnek, ugyanazok a nyomorúságok sújtják az embereket most, mint korábban. De a mostani időszakban az izoláció tűnik a legfontosabb gondnak - közölte Buza Domonkos.
Magyarországon 1985-1986-ban évente 4300 úgynevezett befejezett öngyilkosság történt. Azután, már a rendszerváltás előtt, elkezdett csökkenni a számuk, de az utóbbi években sajnos megállt ez a csökkenés, és stagnál azoknak a száma, akik öngyilkosságot követnek el.
Természetesen a lelki elsősegély telefonszolgálatot - bár sokszor valóban ez az „utolsó szalmaszál" - nem csak extrém esetben hívják. A szolgálat célja az öngyilkosság megelőzése, a krízisintervenció és a mentálhigiénés prevenció. A hívók többsége egyébként nő - Buza Domonkos szerint a férfiak nem arra szocializálódnak, hogy beszéljenek a problémáikról, pedig ez nagyon hasznos lenne számukra.
A segítők önkéntesek, laikusok, akik az élet egészen más területén dolgoznak. Buza Domonkos azt mondja, szerencsére mindig van elég jelentkező, hiszen nem is mindenki alkalmas arra, hogy ezt a munkát végezze. Alapos szűrés után legalább hat hónapos képzésen vesznek részt a jelentkezők, önismeretet, készségfejlesztést tanulnak, hospitálnak már gyakorlott ügyelő mellett, s megfelelő érettség elérése után vehetik fel a telefont. Ez csapatmunka, hiszen van szupervízió, esetmegbeszélés, s az ügyelők érezhetik: számíthatnak egymásra, a csapatra.