4500 termékhez a közgyógyellátás keretében juthatnak hozzá az arra jogosult betegek.
Mától több mint 2000 gyógyszer ára változik; 534 medicináért kevesebbet, míg 1686 készítményért többet kell fizetni a patikákban. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) magyarázata szerint csak olyan gyógyszerek ára emelkedik, amelyeknél minden esetben van „olcsóbb alternatíva" is.
A társadalombiztosító csökkentette a dráguló készítmények támogatásának árát, így az orvosok ugyan minden hatóanyagból rendelhetnek, de csak a legolcsóbb készítményeket. Néhány gyógyszer teljesen kikerült a támogatott körből, 4500 termék pedig a közgyógyellátás keretében hozzáférhető lesz. A koleszterinszint-csökkentők közül például a legkorszerűbbnek számító valamennyi készítményért kevesebbet kell fizetni. Jelentős áremelkedés a szakorvos által felírt speciális gyógyszerek, például az onkológiai, illetve egyes pszichiátriai készítmények esetében várható.
A rendszeresen szedett gyógyszereknél - például a vérnyomáscsökkentőknél, a fájdalomcsillapítóknál vagy a fekély elleni készítményeknél - az áremelkedés mértéke átlagosan néhány száz forint.
A drágulás persze nem volt váratlan: áprilistól mintegy 25 százalékkal emelkedett több száz kombinációs gyógyszer ára, miután az OEP csökkentette ezeknek a szereknek a tb-támogatását is. Ezzel mintegy 4 milliárd forintot spóroltak, csakhogy Szócska Miklós egészségügyi államtitkár, már év elején arról beszélt, legalább 20-25 milliárdos „kiigazításra" lesz szükség az idén 343,5 milliárd forintos gyógyszerkasszán.
Jövőre egyébként 83 milliárdot, 2013-ban pedig újabb 37 milliárd forintot vesznek ki a gyógyszerkasszából az Orbánféle megszorító csomag miatt, a Széll Kálmán Terv szerint ugyanis 2013-tól évente összesen 120 milliárd forinttal költ majd kevesebbet gyógyszerár-, támogatásra az Orbán-kormány a jelenleginél.