Egy héten belül kétszer került az újságok címlapjára ugyanaz a mátészalkai középiskola.
Először azért, mert öt fiú füves cigit szívott a kollégiumban, másodszor azért, mert tanítás előtt beborozott tíz lány. Mindkét ügyben fegyelmi vizsgálat indult. Bugya László, a Mátészalkai Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója azt mondja: sajnos, nem egyedi jelenségről van szó, másutt is küzdenek hasonló problémákkal, csak nem beszélnek róla, ők viszont nem titkolják el az ügyeket, mert nem ez a megoldás.
- Amikor 16-ról 18 évre emelték a tankötelezettség korhatárát, merényletet követtek el a szakiskolák, az ott tanító pedagógusok ellen - állítja az igazgató. - A nagyvárosi elit iskolák elszívják a legjobbakat, a vidéki szakiskolákba pedig fel kell vennünk a leggyengébb tanulókat is. Bekényszerítenek a padba egy olyan réteget, amelyik nem akar iskolába járni, nincsenek életcéljai, szinte már motiválhatatlanok. Két-három évig itt „parkoltatja" őket az állam, hogy ne kelljen munkanélküli-segélyt fizetni. De ezeknek a gyerekeknek a céljuk mindössze annyi, hogy majd csak eléldegélnek valahogy. Nem kis keserűséggel mondja az igazgató: a gyerekek húsz százaléka úgy jut el középiskolába, hogy funkcionális analfabéta.
Az iskola oktatói név nélkül elmondták: nem értik, miért lett ekkora felhajtás a füves cigis és a boros ügyből, szerintük a két esetet túlreagálta a sajtó. Ez nem helyi specialitás. Ráadásul úgy érzik, mintha megint a pedagógusokra akarnák tolni a felelősséget, holott - utaltak a beborozott lányokat esetére - az italt valahol meg kellett venniük, a boltos pedig kiszolgálta őket.
Az iskolatársak egy része vihog a történteken, mások szerint az ilyenek „égetik a sulit". Varrónőnek készülő lányok elmondták: ha buliban isznak, az más. Egyikük viszont épp azért nem jár szórakozóhelyre, mert attól fél, hogy valamilyen kábító-, vagy bódítószert beleöntenek a kólájába.
Papp István, a nyíregyházi Jósa András Oktató Kórház gyermekosztályának vezető főorvosa a pénteket „gyermeknapnak" hívja. Ennek magyarázata: a fiatalok rendszerint pénteken járnak bulizni. Ősszel nem múlt el úgy hétvége, hogy legalább egy fiatalkorút ne hoztak volna be az osztályára merev részegen.
Augusztustól decemberig 22 gyereket kezeltek alkoholmérgezéssel a gyerekosztályon. A legfiatalabb 12 éves volt, a többség 14-17 év közötti. Nem lehet általánosítani, kinek mennyi árt meg: a kisebbeknek kevesebb, a nagyobbak között pedig - mondja a főorvos - már vannak edzettebbek. Míg a felnőttek normális esetben poharazgatnak, a gyerekek addig isznak, hogy aztán egyszer csak bekövetkezik náluk a filmszakadás.
Nagy baj akkor van, ha társai magára hagyják a hidegben a beivott gyereket, akihez ha nem érkezik időben a segítség, meghalhat. Hoztak be a mentők a kórházba olyan állapotban lévő gyereket, aki olyan eszméletlen részegre itta magát, hogy a gyomrát az intenzív osztályon, intubálás (mesterséges lélegeztetés) közben mosták ki.