• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Így léphet be a mesterséges intelligencia a hazai betegellátásba

Lapszemle 2023.12.06 Forrás: Index
Így léphet be a mesterséges intelligencia a hazai betegellátásba

A MI akár személyre szabottan meg tudja határozni, hogy kinek milyen gyógyszerhatóanyagot hogyan bont le a szervezete.

Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) lehet az alapja a betegellátásban az adatvezérelt mesterséges intelligencia alkalmazásának. Ez a még strukturálatlan laboradatok vagy képdiagnosztikák kiértékelésében segítheti az orvosokat, ahogy a tünetek alapján a súlyosság és kórkép szerinti triázsolásban, és a betegútmenedzsmentben. Több ilyen hazai fejlesztést tesztelnek itthon, amelyek jó eredményekkel szolgálnak – idézi a Budapesten rendezett Digital Health egészségipari csúcstalálkozón elhangzottakat az index.hu.

Ötmillió felnőtt önkéntes résztvevőt toboroznak az Our Future Health (Jövőnk Egészsége) projekt keretében az Egyesült Királyságban, hogy segítségükkel forradalmasítsák a betegségmegelőzést, -felismerést és -kezelést. A programhoz csatlakozóktól engedélyt kérnének arra, hogy az általuk megadott információkat és mintákat összekapcsolják a róluk már meglévő egészségügyi dokumentációkkal, beleértve a genetikai adatokat is. Ennek révén olyan méretű és részletességű adatbázis jönne létre, ami segítene átfogóbb képet alkotni a különböző betegségek kialakulásának kockázatáról.

A szigetországban jelenleg a 65 évesnél idősebb emberek 54 százaléka két vagy több súlyos egészségügyi problémával él. Olyan (nagyon kockázatos és az életminőséget jelentősen rontó) betegségekkel, mint a rák, az Alzheimer-kór, a szívbetegség, a cukorbetegség vagy a stroke.

Magyarországon sem jobb a helyzet: az Eurostat idei jelentése szerint a nyugdíjkorhatár felettiek 78 százalékának van valamilyen krónikus betegsége, ebben az uniós tagállamok sorában Ciprust és Észtországot követjük a listán.

Már azelőtt betegek vagyunk, hogy sejtenénk

A Synlab 2022-es felmérése szerint az irodai dolgozók 40,8 százaléka egészséges, 20,1 százalékuk még nem, 39,1 százalékuk már krónikus beteg, utóbbiak 50 százaléka már a mindennapokat megnehezítő tünetekkel fordul orvoshoz. „A betegség megjelenésének kockázatára nem elég menedzserszűrést végezni, egy egyszerű vényálteszttel elvégezhető genetikai vizsgálattal jobban kimutatható a hajlam” – emelte ki Póda Tamás az okosleleteket kiállító magánlabor kereskedelmi igazgatója a konferencián. 

Az elöregedő társadalmakban egyre több betegséget kell véges számú orvosnak kezelni, Magyarországon évente 60 millió eset jut 40 ezer orvosra. A mesterséges intelligencia akár személyre szabottan meg tudja határozni, hogy kinek milyen gyógyszerhatóanyagot hogyan bont le a szervezete. Ennek segítségével a felesleges terápiák kiküszöbölhetők, az esetszámok csökkenthetők. 

Mindehhez persze nagy mennyiségű megbízható adatra van szükség, ami Magyarországon az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) és a nemzeti betegségregiszterek alkalmazásával rendelkezésre áll. Ehhez nincs szükség kutatási célból emberek toborzására, mint az említett példa alapján az Egyesült Királyságban – erről beszélt Ujhegyi András, az egészségügyi rendszereket integráló Delta Systems stratégiai igazgatója. 

További részletek a cikkben.