Nagyobb lendületet vett a középületek akadálymentesítése, az uniós pályázatok miatt több pénz jut erre a célra.
2010-ig 60 milliárd forintból lehet gazdálkodni, az önkormányzatok pályázat útján juthatnak pénzhez. Erre szükség is van, önerőből nem tudják fedezni a költségeket, például egy lift kiépítése 15-20 millió forintba kerül.
A városi közlekedés akadálymentesítéséhez írt ki most először pályázatot a gazdasági minisztérium. A 30 millió forintos keretösszegből lifteket, rámpákat szerelhetnek föl a nyertesek. Az önkormányzatok a nagy forgalmú, csak lépcsőkön megközelíthető aluljárókat, felüljárókat korszerűsíthetik. A liftek beszerzésénél ügyelni kell arra, hogy azok a kerekes székes utasok szállításán kívül a gyermekkocsik és kerékpárok szállítására is alkalmasak legyenek. A pályázaton az önkormányzatok vissza nem térítendő támogatást nyerhetnek, ami a beruházás értékének 80 százaléka lehet.
Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége elnöke változatlanul az akadálymentesítés neuralgikus pontjának tartja. A budapesti BKV járműveinek ma még csak csekély része alacsonypadlós. A mozgáskorlátozottak nehéz helyzetben vannak akkor is, ha metróval akarnak utazni. Bár a helyzet javul, ha az ígéretek szerint tényleg beépítik a felújított 2-es metró állomásaiba a lifteket, hasonlóan a majd 2011-re elkészülő 4-es vonalhoz. A tervek szerint az uniós forrásból meghosszabbítani tervezett l-es és 3-as villamos vonalát is teljesen akadálymentessé tennék - ez a munka ugyancsak 2011-re készül el.