Egy órás, általános figyelmeztető sztrájk kedden, de az egészségügyiek egész nap sztrájkolnak Csehországban.
A szakszervezetek azzal vádolják a kormányt, hogy a megugró infláció ellenére is olyan intézkedéseket léptetett életbe, amelyek csökkentik a reálbéreket az oktatásban, egészségügyben és gyakorlatilag az egész közszférában.
Az kedd délutáni - 13 és 14 óra közötti - országos figyelmeztető sztrájk célja rákényszeríteni a kabinetet a reformintézkedések módosítására. Belpolitikai elemzők szerint a kilencvenes évek eleje óta ez lesz az egyik legnagyobb kormányellenes tiltakozó akció Csehországban.
A tiltakozó akció egyik célja a tervezett nyugdíjreform. A megreformált nyugdíj számításaink szerint az átlagbér 30 százalékát sem fogja elérni. Ez a szakszervezetek szerint elfogadhatatlan. Ráadásul 65 éves korban mennének nyugdíjba olyan ágazatok dolgozói, akik gyakran az 57-58 évet sem élik meg - fejtette ki a szóvivő, Jana Kasparova.
Nagy az elégedetlenség az egészségügyi reformmal is. Miután januárban bevezették a vizitdíjakat és a különféle más illetékeket, Tomás Julínek szakminiszter most az egészségbiztosítók privatizációját és a kórházak részvénytársaságokká való átalakítását tervezi. Az egészségügyi szakszervezetek ezért kedden egész napos sztrájkot tartanak, s csak a sürgősségi ellátás fog működni. A szakszervezetek követelik, hogy a kormány újra részletesen elemezze a közkiadásokat, készítsen akciótervet az adócsalások ellen, s hatékonyan támogassa a gazdaság gyors növekedését. "A bruttó hazai termék (GDP) növekedése minden egyes százaléknál további plusz 15 milliárdot hoz az államnak" - fejtette ki Kasparová.
A figyelmeztető sztrájknak több formája lesz. A nagyobb gyárakban többnyire leáll a munka, s a számos városban - Prága, Pilsen, Ostrava - a tömegközlekedés is szünetelni fog. Várható, hogy a vasúti közlekedésben is fennakadások lesznek. Más helyeken jelképesen - például szalagok kitűzésével - fogják támogatni az akciót.