Az Országgyűlés ma szavaz a pénztártörvény visszavonásáról.
A hatályon kívül helyezést a szabad demokratákon kívül az összes ellenzéki párt támogatja. A Fidesz kezdeményezésére ismét név szerint voksolás várható. Mikola István szerint ezt az indokolja, hogy az MSZP képviselői „összevissza beszélnek" a visszavonás indokáról, egy részük a parlamenti vitában még mindig amellett érvelt, hogy a törvény jó. A jelenleg még hatályos jogszabály alapján már megalakult az a 22 egészségpénztár, amelynek kisebbségi tulajdonjogát magánbefektetőknek értékesítették volna.
Mint ismert, a koalíciós válsághoz és részben a szakadáshoz is vezető reformon végül azért akarnak változtatni a szocialisták, mert szerintük a március 9-i népszavazás után a lehetséges üzleti befektetők elbizonytalanodtak, s számolni kell az őszre várható újabb referendummal is, amely már a több-biztosítós rendszer kialakítása ellen irányul, s nem lehet pontosan tudni, hogy a mostani modellre vonatkozna-e az eredménye.
Az MSZP és az SZDSZ a 2006-os kormányalakítás óta kompromisszumok sorozatából létrejött reformtörvényt hiába fogadta el kétszer is - decemberben és februárban - az Országgyűlés, a népszavazás végül kikezdte az elképzelések mögött álló törékeny egységet. A kormány ma már úgy látja, a törvény hatályon kívül helyezése miatt mégsem lesznek szabályozatlan területek az ágazatban. A szocialisták már azt is tervezik, hogy új reformkoncepciót dolgoznak ki, s ezzel már meg is bízta a kormány az egészségügyi minisztert. Székely Tamásnak június 30-án kell letenni a kabinet asztalára a részletes elképzeléseket, amelyekből egyelőre csak címszavak léteznek.
A kormány döntése értelmében az egészségbiztosítási rendszer fejlesztésének célja a területi egyenlőtlenségek fokozatos felszámolása, az egészségügyi rendszer hatékonyabb működtetése, a biztonságosabb betegellátás, a biztosítói szerep megerősítése, az ellenőrzés javítása, valamint a szektorsemleges finanszírozás kialakítása. A júliusra elkészülő részletes tervekről a nyáron társadalmi vita keretében tárgyalnak majd a szakmai szervezetekkel, s az elkészülő jogszabálytervezet ősszel kerülhet az Országgyűlés elé.