Az emberek 50 százaléka ellenzi a magántőkét az egészségügybe.
Minden negyedik, ötödik egészségügyi szolgáltató magánkézben van, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) költségvetésének közel ötödét az általuk nyújtott gyógyítóellátásokra fordítja – tájékoztat a Világgazdaság.
Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának szocialista elnöke úgy látja, Magyarországon elfogadhatatlan hazugságözön kíséri a magánszférát, sok esetben a politikai kampányok célpontjai. Egy közelmúltban végzett felmérés szerint az emberek 50 százaléka ellenzi a magántőkét az egészségügyben, annak ellenére, hogy 67 százalékuk szerint a tőkebevonással javulna az ellátás minősége. A többszektorú egészségügyi ellátórendszerben már ma is többféle foglalkoztatási formában dolgoznak az orvosok és a szakdolgozók. Kökény szerint a járóbeteg-szakellátás napirenden lévő átalakításával az eddiginél jobban kellene preferálni a szabadfoglalkozású orvoslást. Elképzelhetőnek tartja azt is, hogy az orvosok ne az intézményekkel, hanem közvetlenül az egészségpénztárral kössenek szerződést.
Az elnök szerint a szektorsemleges finanszírozás erősítése érdekében garanciális szabályokat kell kidolgozni. Transzparenssé kell tenni, hogy az OEP milyen magánszolgáltatót és milyen célból fogad be a közfinanszírozásba, s azonos elbírálásban kell részesíteni mindkét szférát. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a napokban megtartott Humán Egészségügyi Magánszolgáltatók Egyesületének (HEME) konferenciáján kijelentette, az új egészségügyi miniszter azt a feladatot kapta tőle, hogy az e hónap végéig készítendő kétéves egészségügyi programban közelítse egymáshoz a köz- és a magánszolgáltatók finanszírozását. Az első állomásaként hamarosan együttműködési megállapodást köt a szaktárca az egyesülettel. A grémium gesztusértékűnek tartja a közeledést, s szakértőik részt vennének a program kidolgozásában.