• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megélhetési kivándorlók: ide mennek orvosaink

Lapszemle Forrás: 168 Óra Online

Olyan mértékű az orvoshiány, hogy a fiatal orvosokért az intézmények azt is bevállalják, hogy törlesztik azok adósságát.

Elsősorban Németországba, Nagy-Britanniába és Ausztriába mennek dolgozni az orvosok és az ápolók – derül ki a külföldi munkavállalás céljából igényelt hatósági bizonyítványokra vonatkozó adatokból. Jellemzően a 25-29 éves egészségügyi szakemberek hagyják el az országot - írja a 168 Óra Online.

Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal statisztikát vezet a külföldi munkavállalás céljából igényelt hatósági bizonyítványt kérőkről. A rendelkezésünkre bocsátott adatok szerint évek óta mintegy 1000 orvos megy külföldre, és 300-500 ápoló.

A 168 Óra Online megkeresésére az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága szükségesnek tartja felhívni a figyelmet arra, hogy a hatósági bizonyítványt kérők száma a migráció tekintetében indikátorként korlátozottan alkalmazható. Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatalnak ugyanis nincs információja arra vonatkozóan, hogy a hatósági bizonyítvány birtokában a külföldi munkavállalás megvalósult-e, ennek megfelelően az nem jelenthető ki, hogy a hatósági bizonyítványt kérők elhagyták az országot.

Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke szerint nem az a kérdés, hogy évente 10 vagy 20 orvossal kevesebb megy-e ki, és ezzel 1000 alatt vagy felett mozog-e a számuk. Az érezhető változást az jelentené, ha több orvos jönne vissza, mint amennyien elvándorolnak. A kormány gyakran hangsúlyozza az ösztöndíjaknak a szakembereket itthon tartó hatását, ám ilyen hatás csak részben érvényesül. Az egyetemről kikerülő orvosok túlnyomó része itt szándékozik hagyni a rendszert, legfeljebb előtte megcsinálják a szakvizsgát, és teljesítik azokat a kötelezettségeket, amelyeket a tanulmányi szerződésben vállaltak. Ez utóbbi sem feltétlenül szükséges, mert olyan mértékű az orvoshiány, hogy a fiatal szakemberekért az intézmények akár azt is bevállalják, hogy törlesztik az adósságát. Ami a külföldi lehetőségeket illeti, a brit közegészségügyi hivatal, az NSH idén 3000 új orvost és ápolót hívna meg külföldi országokból, de a fizetések Svédországban, Norvégiában, Németországban is sokkal magasabbak, mint Magyarországon – mondta Bélteczki János.