A pécsi munkaügyi bíróság úgy döntött: havi húszezer forintos kockázati pótlék jár a mentőknek - írja a Népszabadság.
Sokba kerülhet a mentőszolgálatnak, hogy nem ismerte el: pótlékra jogosítja a mentőautókon szolgáló dolgozókat a munkájuk során elszenvedett stressz. A pécsi munkaügyi bíróság úgy döntött: havi húszezer forintos kockázati pótlék jár a mentőknek. Ha ezt az összeget valamennyi érintettnek ki kell fizetni, több mint kétmilliárd forintjába kerülhet az államnak – a Népszabadság Online portálján.
Miközben a mentés benne van a tíz legnagyobb megterheléssel járó munkakörben, hazai jogszabály mégsem ismeri el pótlékkal kompenzálandó egészségkárosítást okozó terhelésnek. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) érdekvédői három évvel ezelőtt a bírósághoz fordultak a mentők veszélyeztetettségének elismeréséért. Ha nyernek, havi húszezer forinttal egészülhet ki az átlagosan bruttó 150 ezer forintos bér.
A vita az OMSZ és a szakszervezet között arról szól: veszélyes-e annyira a mentőzés, hogy egészségkárosító munkakörként számítson a feladat. A hatályos jogszabályok szerint a munkakörhöz akkor jár kockázati pótlék, ha a munkaidő több mint 50 százalékában fönnáll valamilyen egészségügyi kockázat. Az érdekvédők arra hivatkoznak, hogy a „kocsizók" stresszterhelése ennél jóval tovább, a teljes munkaidő alatt, sőt azután is jelentős. A munka eleve pörgős, folyamatos versenyben vannak az idővel, s ez állandó feszültséget okoz.