• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem kezelhetik a rákos kisbabát

Lapszemle Forrás: BAON

Tb-finanszírozású ellátást Magyarországon – legalábbis egyelőre – nem kaphat.

Haladéktalanul műtétre és kemoterápiás kezelésre lenne szüksége egy rosszindulatú daganatos, kilenc hónapos kecskeméti kisfiúnak, de tb-finanszírozású ellátást Magyarországon – legalábbis egyelőre – nem kaphat. A szerb állampolgárságú anya szerint az egész helyzet azért alakult ki, mert a magyar apa nem vállalja gyermekét - írja a Baon.

A kis Mihaljeviæ Imike februárban született 4 kiló 40 dekával. Egy ideig minden rendben volt, ám aztán édesanyja szeptemberben észrevette: a gyermek karjai egyre vékonyodnak, lábai megdagadnak, hasa hirtelen megnőtt. Októberben a szegedi klinikán megállapították: a kisfiú neuroblastomában szenved. Az úgynevezett szimpatikus idegrendszer rosszindulatú daganata a vesében jelentkezett, de a máján és a hasi nyirokcsomóban is van áttét. Imike másfél kilót fogyott, és mozogni sem tud úgy, ahogyan egy tíz hónapos babának kellene. Nehezen tartja a fejét, alig mozgatja a kezeit, és gyorsan elfárad. A lehető leghamarabb meg kellene kezdeni műtétből és kemoterápiából, esetleg sugárterápiából álló kezelését. De a jelek szerint erre hónapokat kell várni.

Az édesanyának már vannak ismeretei a neuroblastomáról, idősebb fiánál annak idején ugyanezt a rákos megbetegedést diagnosztizálták. Ő meggyógyult: ma egészséges, tizenkilenc éves diák. Az orvosok szerint genetikailag én lehetek a hordozó – mondja Mihaljeviæ Szilvia, 38 éves, szerb állampolgárságú, de magyarul tökéletesen beszélő nő, aki nyolc éve költözött Szabadkáról Magyarországra. Szülei is itt élnek, ő munkavállalási engedéllyel tartózkodik hazánkban, amit folyamatosan megújít. Négy éve külön él szerb férjétől, akitől azonban még nem vált el.

Tavaly májusban összeismerkedett egy kecskeméti férfival, akivel nem éltek együtt, és az anya szerint kapcsolatuk is igen labilis volt, mert élettársa visszajárt korábbi barátnőjéhez. Aztán végül a terhesség ötödik hónapjában szakítottak. Az anya által vélelmezett apa nem ismeri el, hogy tőle fogant a kisfiú. A születési anyakönyvi kivonatban apaként Szilvia szerb férje van feltüntetve. Imike állampolgárságához pedig azt írták: ismeretlen. Emiatt a beteg csecsemő hazánkban nem részesülhet tb-finanszírozású kezelésben (tajkártyája sincs). Az édesanya pedig nem tudja saját zsebből fedezni a műtét és a kemoterápia sokmilliós költségét, akit a szabadkai kórházban úgy tájékoztattak, Imike Szerbiában sem kapna ingyenellátást. Így marad a kérdés: mikor indulhat meg végre a baba kezelése?

A teljes cikk