• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem lesz korbácsrendelet

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet - Népszabadság

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár változatlanul figyel, ám nem büntet.

Július 1-jétől lépne életbe az a jogszabály, amellyel büntethetővé válnak az orvosok, illetve az őket foglalkoztató egészségügyi intézmények az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által túlzottnak ítélt gyógyszerrendelés miatt.

A biztosító doktoronként összesíti a felírt medicinák mennyiségét, valamint a hozzájuk igénybe vett tb-támogatás összegét. Értesíti is őket, hogy mutatóik hogyan viszonyulnak az országos átlaghoz. Megbüntetik azokat a háziorvosokat, akik az országos átlagnál több tb-támogatást utalványoztak betegeik gyógyszereihez: az országos átlag túllépésének mértékétől függően akár finanszírozásuk tíz százalékát is visszatarthatják.

Tomcsányi János, a Budai Irgalmasrendi Kórház kardiológiai osztályának vezetője, a Magyar Kardiológusok Társaságának előző főtitkára alkotmányellenesnek tartja a jogszabályt. Kijelentette, ha az hatályba lép júliustól, s őt vagy intézményét megbüntetik, akkor perre viszi az ügyet. Az osztályvezető elmondta, egyeztettek alkotmányjogászokkal, akik egyetértettek véleményükkel. A kardiológus kifejtette: a betegeknek alkotmányos joguk van hozzájutni a legmagasabb szintű egészségügyi ellátáshoz. Az orvosnak pedig a legjobb tudása és a szakma szabályai szerint, a páciens egyéni sajátosságait figyelembe véve kell döntenie a megfelelő gyógyszeres terápiáról. Tomcsányi János hangsúlyozta: nem lehet fenyegetettségben tartani az orvosokat, de azzal egyetért, hogy a gyógyszerfelírásnál a szakmai szabályokat kell követni, s ezt a hatóságnak ellenőriznie kell.

Az Egészségügyi Minisztériumban a jogszabállyal kapcsolatban közölték, a szakmai szervezetek bevonásával vizsgálják a módosítás lehetőségét. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke úgy nyilatkozott: egyelőre semmilyen információja nincs a tervezett módosításokról. A rendszert azonban kezdetektől fogva ellenezte. Az általunk megkérdezett gyógyszergyártói érdekképviseletek és a betegszervezetek sem ismerik a terveket, s szintén tiltakoznak a rendelet bevezetése ellen.

A Népszabadságnak viszont úgy nyilatkozott Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnüöke, hogy július elseje után sem bünteti, de figyeli az OEP a gyógyszert felíró orvosokat. A korábbi, úgynevezett korbácsrendelet új változata készül, de abban már nincs szó szankciókról. Kökény szerint július elején az eredetileg tervezett büntetőszankciók helyett egy több hónapos monitorozási időszak következik. Aki a megfigyelési időszak alatt az átlagos körzetekben felhasznált gyógyszertámogatás összegét tartósan és legalább 50 százalékkal túllépi, helyszíni és tételes ellenőrzésre számíthat.