Meddig tart a tapintat, és honnantól szorítja ezt háttérbe a színtiszta üzleti érdek?
Ez a kérdés foglalkoztatja az amerikai közvéleményt és a befektetőket Steve Jobs, az Apple számítógépgyártó szellemi vezérének betegsége kapcsán.
Komoly aggodalommal tölti el a befektetőket Steve Jobs egészségi állapota. Az amerikai Apple számítástechnikai cég alapító-vezérigazgatójánál négy éve hasnyálmirigyrákot diagnosztizáltak, a kórt viszont a jelentések szerint sikeresen leküzdötte. Az iPhone 3G okostelefon-piacra dobásának júniusi bejelentésekor viszont csontsoványan jelent meg, bizonytalanságot keltve ezzel a vállalat részvényeseiben. Szóvivője szerint egyszerű vírusfertőzést kapott, az ment az emésztőszerveire, s amiatt fogyott le. Állítólag csak azért nem mondta le a rendezvényt, mert azzal veszélyeztette volna cége új termékének a sikerét.
Egy mai internetes sajtótájékoztatón a "Főnök" egészségi állapotát firtató újságírói kérdésre Peter Oppenheimer pénzügyi vezérigazgató szikáran annyit mondott, hogy Steve szereti az Apple-t, s nem gondolkodik a visszavonuláson. Amúgy pedig egészségi állapota magánügy. Az 53 éves Jobsot az igazgatóság felkérésére helyettesítő Oppenheimer szavai nem nyugtatták meg a piacot, az Apple részvényárfolyama 2,6 százalékot zuhant a hír hallatán a New York-i tőzsdén. Steve Jobs nevéhez fűződnek az Apple világraszóló sikerei, az innovációk garmadája, ezért nem csoda, hogy szakember és befektető egyaránt aggódik az egészségéért. Név nélkül nyilatkozó ismerősei a New York Timesnak elárulták, hogy Jobs az idén egy sebészeti beavatkozáson esett át, s ez magyarázhatja a súlyvesztést. Jobs azt mondta nekik, hogy legyőzte a rákot, és jól érzi magát.
A vezérigazgató közszereplőnek számít, a befektetőknek joguk van tudni róla, ha beteg, hiszen sokan a megtakarításaikat tartják ennek a vállalatnak a részvényeiben - érveltek elemzők a nyilvánosság mellett. Erre az Apple azzal a megnyugtatónak szánt bejelentéssel reagált, hogy a Jobs utáni időkre is van kidolgozott stratégiájuk, ennek mibenléte viszont vállalati belügy. A Reutersnek nyilatkozó szakértők is arra hívták fel a figyelmet, hogy ilyen esetekre nincs konkrét szabályozás, az igazgatóság belátása szerint dönt, hogy a kényes és személyes információkból mennyit oszt meg a nyilvánossággal.