A vércsoport különbözősége miatt azonban nem lehet recipiens a beteg.
Egy vesebetegség miatt, ami ráadásul gyógyítható, nem halhat meg egy fiatal lány - ezt gondolta a gyöngyösi Tóth Ferenc, amikor meghallotta annak a 17 éves budapesti lánynak a történetét, aki tavaly július óta vesedialízisre szorul. Beteg szervét ugyanis el kellett távolítani, emiatt a beteg most új vesére vár.
- Én sajnos már tudom, milyen az, amikor segítségre van szükség, de sehonnan sem érkezik - magyarázza önzetlenségét a 47 éves férfi. De hiába az emberi jó szándék, ha a természet azt felülírja: a napokban kiderült, Ferenc nem lehet a vesebeteg tizenéves szervdonorja, ugyanis nem egyezik a vércsoportjuk. - Ez a hír nagyon elszomorított. Tényleg önzetlenül segítettem volna, én semmit nem kértem cserébe az egészséges vesémért. Bár nem ismerem a családot, de egyéb csatornákon üzentem nekik, ha bármiben segítségükre lehetek, rám számíthatnak.
A tudomány mai állása szerint a biztonságosan elvégezhető szervátültetések közül a csontvelő, a vese, a máj, a tüdő- és vékonybélszakaszok átültetése élő donorral is lehetséges. Élő szervdonor a szabályozás szerint, a csontvelődonációtól eltekintve, csak a transzplantációra szoruló beteg testvére, egyenes ági rokona, netán házastársa lehet Igen ritka kivételt jelent, ha ettől a gyakorlatban eltérnek. Az állandó donorhiány miatt azonban egyre több vesebeteg szorul folyamatos dialízisre.