Az állam szeretné rászoktatni az orvosokat a takarékoskodásra.
Ezért azoknak a doktoroknak, akik gyakran írnak fel drága gyógyszert pácienseiknek, saját zsebből fizetett tanfolyamra kell menniük. Korbácstörvényként vált híressé a 2006-os gyógyszer-takarékossági törvény, mely arra ösztönzi az orvosokat és minden gyógyszert felírót, hogy a lehető legolcsóbb szereket írják fel a betegeknek — mondta dr. Hoksári László, a megyei kamara alelnöke.
- Néhány hete tartották az első továbbképzést, felháborodással értesültem magam is arról, hogy saját zsebből fizetett tanfolyamra kellett menni néhány, egyébként tapasztalt, közmegbecsülésnek örvendő kórházi orvosnak is a megyénkből. Az értékelésbe véleményem szerint komoly hibák csúsznak. Például a tanfolyamra küldött orvosok között többen a saját családtagjaik részére írtak fel a drágább gyógyszerekből. Másrészt előfordulhat, hogy a betegek, akik hozzászoktak a betegségükre évekig szedett gyógyszerekhez és ezt követően próbálták ki az olcsóbb készítményt, újra a drágábbat kérik, mert nem vált be nekik az újonnan felírt. A statisztikákban mindennek nyoma sincs.
Dr. Hoksári László elmondta, hogy az OEP főképp a magas vérnyomás, cukorbetegség kezelésére és a gyomorsav-, valamint a vérzsírcsökkentő szerekre figyel oda.
— A betegek terhelése elképesztő, nem pusztán az áremelések miatt, hanem a támogatások jelentős csökkenése miatt is - szólt hozzá a témához egy szolnoki gyógyszerész. - Viszont hiába javasolja az orvosa valakinek az olcsóbb készítményt, ha az illető a jól bevált gyógyszeréhez ragaszkodik. Aki a drágább szert kéri, annak aláírásával igazolnia kell ezt. Nem lehetne pusztán rendeletileg szabályozni ezt a kérdést, hiszen minden ember más és más. Számtalan olyan idős emberrel találkozni, akiknek az egészsége a legfontosabb és hajlandóak is erre áldozni, hiszen már nem járnak utazni, szórakozni. Másrészt viszont vannak, akik nem rossz anyagi körülmények között élnek, mégis az olcsóbb készítményeket választják.
Dr. Hoksári László közölte, a generikus készítménynek nyilvánított szerek az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) által bevizsgáltak és plusz-mínusz 10-20 százalék eltérést engednek meg a hatékonyságot tekintve a drágább és olcsóbb gyógyszerek között. Az azonos hatóanyagtartalmú készítményeknél a társadalombiztosítási támogatás ugyanakkora, így, ha a beteg a drágább készítményt választja, ugyanazért fizet többet.