• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Összeszűkülő gyógyszerkassza

Lapszemle Forrás: Magyar Hírlap

A Magyar Gyógyszerészi Kamara szerint tovább él az előző kormányzat fiskális szemlélete.

Óhatatlanul romlik majd a gyógyszerellátás minősége, ha a kormány 145 milliárd forintot elvon a vényköteles orvosságok támogatására szánt kasszától. Ezt Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) alelnöke közölte lapunkkal annak kapcsán, hogy a kabinet a szakmai szervezetek bevonásával is konzultációt kezdett az új gyógyszer-finanszírozási rendszerről. Ismert: a kassza egyensúlyának érdekében a támogatásra szánt ez évi 343 milliárd forintot úgy csökkentené a nemzetgazdasági tárca, hogy közben a betegeknek ne kelljen többet fizetniük a patikában.

Az MGYK egyetért azzal, hogy nem növekedhetnek a betegterhek, mert tapasztalatok szerint sokan már most sem képesek kiváltani orvosságukat. Hankó azonban arra figyelmeztet, a mérlegnek van másik serpenyője: a minőség. Mint mondta, ha ekkora összeggel és ilyen feltételek mellett rövidítik meg a kasszát, akkor a támogatott gyógyszerkínálat is jelentősen szűkül, és félő, hogy összeomlik az ellátórendszer.

A gyógyszerészek azzal sem vitáznak, hogy a támogatás rendszerét át kell alakítani, mint ahogyan az az egészségügyi államtitkárság által kidolgozott Semmelweis-tervben is szerepel. Ám míg az utóbbi igényli a gyógyszerpiaci szereplők együttműködését, a nemzetgazdasági tárca „behajtáspolitikája" az alelnök szerint nem számíthat erre. „Ízléstelennek tartom, hogy a Semmelweis-terv elemeivel akarják legitimálni a Széll Kálmán-tervben tovább élő fiskális szemléletet" – közölte Hankó.

A kabinet ma délutánig várja a tárgyalópartnerek javaslatait. A kamara már korábban leadott csomagjában a gyógyszerellátási struktúra megtisztítását, a belső ellentmondások feloldását célzó elképzelések szerepelnek. A többi között ilyen a gyógyszerek forgalmi adójának felülvizsgálata, vagy annak a gyakorlatnak a megszüntetése, hogy néhány orvosság kis kiszerelésben vény nélkül kapható, nagyobb mennyiségben azonban már közfinanszírozottként is felírható.

Cáfolta az alelnök azt a sajtóban nemrég megjelent állítást is, hogy a gyógyszerüket fegyelmezetlenül szedő betegek miatt csaknem százmilliárd forint közpénzt fizet ki „fölöslegesen" az OEP. „Ha elfogadjuk, hogy a gyógyszert indokoltan írta föl az orvos, akkor csak arról beszélhetünk, hogy a terápia szükségszerű, de hatástalan volt" – mondta Hankó Zoltán. Szerinte éppen a hatékonyság érdekében kell együttműködnie a gyógyszerellátási rendszer minden szereplőjének.