Az orvosok a szűrési riasztások 42 százalékánál végeztek kockázatértékelést maguk is, míg a másik módszernél ez az arány csak 4 százalékos volt.
A Vanderbilt Egyetem új tanulmánya szerint a mesterséges intelligencia által vezérelt klinikai riasztások segíthetnek az orvosoknak azonosítani az öngyilkosságra kockázatos betegeket, és javíthatják a hagyományos orvosi körülmények között végzett megelőzési erőfeszítéseket, írja az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény nyomán a telex.hu.
A kutatócsoport azt tesztelte, hogy a Vanderbilt öngyilkossági kísérleti valószínűségi modellje (VSAIL) hatékonyan ösztönözheti-e az orvosokat a betegek öngyilkossági hajlamának szűrésére a rutinvizsgálatok során. Ehhez az egyetem három klinikáján tesztelték a rendszert.
A JAMA Network Open szaklapban megjelent tanulmány szerint a kutatók kétfajta megközelítést hasonlítottak össze: az automatikusan felugró riasztásokat, amik megszakították az orvosok munkafolyamatát, és egy passzívabb rendszert, ami a páciens beteglapján jelenítette meg a kockázatot.
A tanulmány szerint az első típusú megközelítés sokkal hatékonyabb volt, így az orvosok a szűrési riasztások 42 százalékánál végeztek kockázatértékelést maguk is, míg a másik módszernél ez az arány csak 4 százalékos volt.
„A legtöbb, öngyilkosságot elkövető ember a halála előtti fél évben fordult egészségügyi szolgáltatóhoz, gyakran a mentális egészségével nem összefüggő okok miatt” – mondta Colin Walsh, a kutatócsoport vezetője. „Az univerzális szűrés azonban nem minden helyzetben praktikus. A VSAIL-t azért fejlesztettük ki, hogy segítsen az orvosnak azonosítani a magas kockázatú betegeket, és elősegítse a célzott beszélgetéseket.”
Továbbiak a teljes cikkben