A GSK által kifejlesztett védőoltás úgy akadályozza meg a fertőzést, hogy gátolja a parazita bejutását a májba.
Akár már a jövő év első felében forgalomba kerülhet a világ első malária-ellenes védőoltása, miután a GlaxoSmithKline a közelmúltban benyújtotta a vakcina engedélyeztetéséhez szükséges dokumentációt az Európai Gyógyszerügyi Hivatalhoz. A GSK eddig több mint 350 millió dollárt költött a vakcina kifejlesztésére, ugyanakkor a betegség okozta összes költség becslések szerint világszerte eléri az évi 12 milliárd dollárt – írja a Világgazdaság – online.
A malária ellen nincs védőoltás, a fertőzést jelenleg malária elleni gyógyszer szedésével lehet, ám ez leginkább a veszélyes területre utazók számára elérhető. Ennek ellenére évente mintegy 33 ezer utazó lesz maláriás. A világ egyik legnagyobb vakcinagyártója, a GlaxoSmithKline - ő szállítja például a most ősszel kezdődő kötelező méhnyakrák-elleni védőoltást – három évtizede kutatja a malária elleni vakcinát. A brit vállalatnak ez eddig több mint 350 millió dollárjába került, és a számítások szerint további 260 millió dollárra lesz még szükség a malária-kutatások folytatásához. A kutatómunkát az indiai Bill & Melinda Gates Alapítvány és a PATH Malaria Vaccine Initiative 200 millió dollárral támogatta.
A tervek szerint a vakcina piaci ára alig haladná meg az előállítás költségét, és a tervezett forgalmából származó mintegy 5 százalékos nyereséget a GSK visszaforgatná a kutatás-fejlesztésbe.
Az új vakcina a malária egyik alfaja ellen véd, de mivel a Szaharától délre fekvő afrikai országokban ez a megbetegedések leggyakoribb kórokozója, emberéletek százezreit mentheti meg. Különösen, hogy a malária okozta halálesetek mintegy 90 %-a a dél-afrikai országokat sújtja, és a betegség áldozatainak 77 %-a öt évnél fiatalabb.
Az Európai Gyógyszerügyi Hivatal most WHO-val közösen értékeli a vakcina vizsgálati dokumentációját. A készítmények hatásosságát igazoló adatok részben olyan klinikai vizsgálatokból származnak, amelyek 13 afrikai kutatóközpontban zajlottak több mint 16 ezer csecsemő és kisgyermek részvételével. Ha a vakcina gyártására a GSK zöld utat kap, a WHO jövő év végéig kidolgozza az afrikai lakosság oltási programjának irányelveit.
A GSK által kifejlesztett védőoltás úgy akadályozza meg a fertőzést, hogy gátolja a parazita bejutását a májba, ez által azt is, hogy ott szaporodjon, majd a véráramba kerülve fertőzze a vörös vértesteket – jegyzi meg a portál.