Ismét piacfelügyeleti eljárás folyik a Diagon Kft.-vel szemben.
Ismét piacfelügyeleti eljárás folyik a Diagon Kft.-vel szemben: most a szalmonellatesztek dokumentációját tartja hiányosnak az illetékes hivatal – tájékoztat a Világgazdaság. Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) 2010-ben határozatban döntött úgy, hogy kivonatja a forgalomból a Diagon által gyártott H1N1-gyorstesztet. A cég kezdeményezésére a Fővárosi Bíróság idén májusban hatályon kívül helyezte a döntést. A Diagon Kft. akkori közleménye szerint a vírusteszttel szemben minőségi kifogások soha nem merültek fel, a hivatal a Magyar Nemzet újságírójának beadványára dokumentációs hiányosságokra hivatkozva döntött a kivonás mellett. A határozat eredményeként a H1N1-járvány idején külföldről kellett beszerezni a vírus kimutatásához használható teszteket.
A Magyar Nemzetben az ügyet megelőzően számos cikk megjelent a Diagonról és termékéről, amelyek miatt a cég több helyreigazítási pert indított, ezeket kivétel nélkül megnyerte. „Kénytelenek vagyunk azt hinni, a konkurencia kapcsolatai révén elérte, hogy piacfelügyeleti eljárást folytassanak ellenünk" – vélekedett Kern József. A Diagon Kft. tulajdonos-ügyvezetője hozzátette: „Amikor az EEKH felügyeleti eljárást kezdeményez, nagy felelősséget is vállal. Beavatkozik a piac működésébe, s lehet, hogy mindezt úgy teszi, hogy annak a szakmához semmi köze nincs.
Álláspontjuk szerint például élesen el kell választani a teszt állategészségügyi és humánfelhasználását, jóllehet egy szalmonellabaktériumra egy teszt van, ugyanazt használják mindkét célra az egész világon. Arról nem is beszélve, hogy ha a vevő megvásárolja a tesztet, azt csinál vele, amit akar, s onnantól az előállítónak már nincs rálátása a későbbi felhasználásra." Az ügyvezető elmondása szerint a vizsgálatot egyszer már lezárták, ám valamiért később újra elővették. „Azóta egymás után jönnek a különböző dokumentumokat bekérő levelek" – idézi fel Kern. „Ezekben az esetekben legalább a törvényesség látszatára törekszenek. Olyan is volt azonban, hogy a válaszadásra kijelölt határidő még nem telt le, de a hivatal máris határozatot hozott az ügyben. Kicsit olyan ez, mint A tanú című filmben, amikor a tárgyalás elején már kész az ítélet szövege" – tette hozzá.
„Korábban, még az EU-csatlakozás előtt Ausztriában engedélyeztettük egyes termékeinket, de van ilyen tapasztalatunk Kínával, Oroszországgal, Brazíliával, Szaúd-Arábiával és még egy sor másik országgal is. Ezekben az országokban nagyon eltérő a gyakorlat és a jogi környezet, de az az általános tapasztalatunk, hogy mindenhol egy kicsit a hazai szereplőknek lejt a pálya. Kivételt ezalól csak Ausztria jelent, ahol ez a pálya tökéletesen vízszintes, és Magyarország, ahol a jelek szerint a hazaiaknak kemény emelkedőn kell felkapaszkodniuk" – mondta Kern.