2012-től a munkáltató által kötött betegségbiztosítások díja adó- és járulékmentessé válik.
Cafetériajuttatásként járhatnak magánkórházakba, magánrendelésekre azok a munkavállalók, akiknek cége betegségbiztosítást köt alkalmazottaira. Módosította ugyanis a kormánytöbbség az szja-törvény mellékletét, ennek értelmében pedig 2012-től a munkáltató által kötött betegségbiztosítások díja adó- és járulékmentessé válik. Mindezzel az Orbán-kormány jelentősen kedvezett a magánegészségügynek, s a korábban megvetett magán-egészségbiztosítók piacának is, miközben a társadalombiztosítási járulékot emelte, a gyógyszerkassza forrásainak mintegy egyharmadát kivonta, az egészségügyre szánt állami forrásokat pedig az idei szinten fagyasztotta be.
Kétosztályos egészségügyet hoznak ezzel létre Magyarországon: a szegények menjenek a fapados állami ellátóhelyekre, a kivételezett gazdagabbak pedig magánrendelésre - mondta a szocialista Kökény Mihály. A volt egészségügyi miniszter szerint ugyanis nem kétséges, hogy mely cégek, mely dolgozóiknak kötnek majd magánbiztosítást; ez is egy meghatározott körre - a felső középosztályra és a jómódúakra - fog vonatkozni, akik magasabb szintű egészségügyi ellátásban részesülnek majd, mint a normál járulékfizetők.
Meglepő tény, tette hozzá, hogy a Fidesz a profitorientált magánbiztosítóknak kedvez, hiszen ellenzékből még ágáltak ellenük. Kökény kifogásolta azt is, hogy az önkéntes egészségpénztárak nem érintettek az adómentességben, holott azok nem nyereségérdekelt piaci szereplők, míg a magánbiztosítók kimondottan a profitért dolgoznak. Ilyen jelentős szociális válságban, úgy, hogy az ellátáshoz jutás egyre nehézkesebb, amit tetéz a súlyos szakemberhiány, ez az intézkedés érthetetlen - emelte ki. A magánszolgáltatók piacának támogatása nem elfogadható akkor, amikor az egészségügy finanszírozása nem elegendő a rendszer fenntartásához, a lakosság nagy része pedig nem kap megfelelő kezelést. Nyilvánvaló, hogy a nyugdíjasok, a munkanélküliek, a szociálisan rászorulók nem jutnak majd efféle lehetőséghez, nekik továbbra is a romló körülmények között működő állami egészségügy marad, a hosszú várólisták, egyre kevesebb szakemberrel dolgozó, a működőképesség határán táncoló ellátórendszer. Ez a lépés mélyen igazságtalan és antihumánus - fogalmazott Kökény.