• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tízezer főtől csak állami mentő vigyázhat

Lapszemle Forrás: Metropol

Áprilistól több rendezvény egészségügyi biztosítását csak az állami mentőszolgálat láthatja el.

Bizonyos rendezvények egészségügyi biztosítását áprilistól kizárólag az Országos Mentőszolgálat láthatja el. A magánmentők szerint a módosítás erővel próbálja meg helyzetbe hozni a kapacitási gondokkal küzdő és drágábban dolgozó mentőszolgálatot, míg az OMSZ szerint sok esetben épp a magánmentők nem voltak felkészülve a feladat ellátására - írta a Metropol.

A rendeletmódosítás szerint az OMSZ hatáskörébe tartoznak az állami rendezvények, az európai vagy nemzetközi sportrendezvények, az autó-motor, illetve lovassport-rendezvények, az egyidejűleg több helyszínen megvalósuló szabadtéri rendezvények, valamint a kiemelt védelemben részesülő diplomáciai személyek vagy csoportok látogatását kísérő rendezvények. Szintén az állami mentőszolgálat biztosítja a várhatóan tízezer főnél nagyobb szabadtéri rendezvényeket, a mentőhelikopter készenlétét megkövetelő eseményeket, továbbá a nemzeti ünnepeket és a kormányhatározat szerinti kiemelkedő fontosságú rendezvényeket.

– A változás a piacgazdaság felrúgása, az OMSZ a rendelet mögé bújva próbál piacot szerezni – jelentette ki Nagy Tibor, az OxyTeam Országos Sportmentőszolgálat ügyvezető igazgatója. Becslése szerint a cége évente 40-50 millió forint értékű megbízástól esik el, ami 50-60 rendezvényt jelent.

Győrfi Pál kommunikációs és PR-igazgató közölte: az elmúlt időszak tapasztalatai szerint a rendezvénybiztosításra vállalkozó magáncégek sok esetben nem voltak megfelelően felkészülve a feladat ellátására. A tervezés hiányos volt, a helyszíni mentőkapacitás elégtelennek bizonyult, az életmentésben, a sérültek kórházba szállításában az Országos Mentőszolgálatnak kellett segítséget nyújtania, ami az alapfeladatainak ellátásából vont el jelentős kapacitásokat.
Tájékoztatásuk szerint egy év alatt több mint 200 olyan eset fordult elő, amikor egy rendezvényen végül az OMSZ-nek kellett ellátnia, elszállítania a betegeket annak ellenére, hogy a feladatot valamelyik magáncég pénzért elvállalta.

Ám az csak az egyik változás, hogy bizonyos rendezvények biztosítása az állami mentőszolgálat hatáskörébe került. Április 29-től ugyanis az ötezer fősnél nagyobb rendezvények mentési tervét az Országos Mentőszolgálat csak pénzért hagyja jóvá. A mentési tervre a mentőszolgálatnak eddig is rá kellett bólintania, de eddig nem kellett fizetni érte. A teljes cikk