A megyei közgyűlések elnökeinek aláírása hiányzik már csupán a Veszprém, Fejér és Somogy megye egészségügyi intézményeinek együttműködésére létrehozandó Pannon Egészségügyi Társulás (PET) dokumentumáról – nyilatkozta a Világgazdaságnak
Rácz Jenő, a Veszprém megyei kórház főigazgatója, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Lépésüket az ellátórendszer életképességének fenntartása mellett erősen motiválta az ágazat megmentésére kidolgozott Semmelweis-vitairat, de az is, hogy eleget tegyenek annak a kormányrendeletnek, amely konszolidációs terv kidolgozásához kötötte az év végi 27,5 milliárd forint többletjuttatást.
A rendelet alapján a pénzből a múlt év harmadik negyedének végére felgyülemlett 47 milliárd forint értékű lejárt beszállítói számlákat kellett csökkenteni, ennek fejében a kórházaknak vállalni kellett azt, hogy az átutalását követő 60. napig konszolidációs programot tesznek le az egészségügyért felelős államtitkár asztalára. Aki nem tesz eleget a vállalásának, attól az egészségbiztosító automatikusan visszavonja a pénzt.
A profiltisztítás mellett a Semmelweis-terv koncepciójába illik az intézmények integrációja. A három dunántúli megye egészségügyi intézményei 1,15 millió lakost látnak el, ez olyan nagyságrend, amelyben már jól szervezhetők az ideális betegutak, amelynek lényege: a páciensek állapotuknak megfelelő, adekvát ellátása a szakmailag egységes protokollok alapján. Ennek kidolgozása mellett a PET-hez kapcsolódó intézmények közös logisztikai és beszerzési tevékenységet folytatnak, egységes uniós fejlesztéseket céloznak meg. Ennek eredményeként - a nagyobb tételben vásárolt eszközök, gyógyszerek miatt - jelentős, akár 10-15 százalékos árkedvezményt érhetnek el a beszállítóknál. Nem hoznak létre külön intézményt, úgy döntöttek, hogy a társulás irodája középúton, Székesfehérváron lenne. Terveik szerint 2012. januártól már működhet a hárommegyés egészségügyi modell.