• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Újratervezés előtt áll az egészségügy?

Lapszemle Forrás: hvg.hu

A politika minduntalan felülírja az egészségügy szakmai terveit.

Bárki váltja a lemondott államtitkárt, fenn kell tartania a buzgó tevékenység látszatát. Zombor Gábor utódja néhány héten belül érkezhet a tárca élére, a HVG összefoglalta, mit (nem) végzett el.

Zombor tudta, mit vár tőle a szakma. Voltak is tervei. Első államtitkári megnyilatkozásaiban arról beszélt, hogy az ágazat 80–100 milliárd forintos „rosszul költését" kell kijavítani, utána lehet a kormánytól többletforrást kérni. Így szó esett a kórházak eladósodottságáról, a további béremelésre váró egészségügyi dolgozók életpályamodelljéről, örökzöld témaként hangsúlyosan került elő a hálapénz elleni küzdelem, a négy éve halogatott alapellátási reform, a várólisták lerövidítésének lehetősége, a magán- és az állami szektor együttélési módjainak legalizálása is.

Államtitkári megbízatásának első fél éve ennek ellenére meglehetősen eseménytelenül telt – míg a szakmai konferenciákon nyíltan beszélt a megoldandó feladatokról, feltehetően az önkormányzati választásokra készülő kormányfő tétlenségre kárhoztatta. A múlt év utolsó hetei várakozással teltek, a beavatottak azt figyelték, bekerül-e a kormányülésre az ágazat szakmai programja, és a miniszterek grémiuma rábólint-e a tervre.

Zombor bejáratott fideszes kapcsolatai is kevésnek bizonyultak ahhoz, hogy a politika ne írja minduntalan felül a szakmai elgondolásait. Jóllehet többször is megpróbálta lecserélni azokat a kórházigazgatókat, akik nem jeleskedtek az adósságcsökkentésben, erre, úgy látszik, nem terjedt ki a felhatalmazása. Márciusban szégyenszemre azzal kellett kampányolnia Tapolcán, az időközi választáson fideszes párttársa javára, hogy 2,3 milliárd forintot ígért az addig leépíteni akart kórház fejlesztésére. Az új fővárosi kórház felépítésének javaslata pedig nem az államtitkárnak, hanem a Fidesz frakcióvezetőjének, Rogán Antalnak a fejéből pattant ki. Ebbe még csak a látszat kedvéért sem vonták be az államtitkárságot, egyszerű politikai és népakarat-nyilvánítási témává silányítva egy rendkívül fontos szakmapolitikai kérdést.