Megjelenés helye, ideje:Magyar Közlöny 2008/92. (VI. 24.)
Hatályosság kezdete: 2008. június 25.
A minőségi és hatékony gyógyszerrendelés ösztönzéséről szóló 17/2007. (II. 13.) Korm. rendelet korábban hatályos 2. § (1) bekezdés h) pontja rendszeres eltérésnek minősítette, amennyiben három egymást követő hónapban a kiváltott vények alapján az orvosra kiszámított BSúly magasabb, mint az országos átlag, azaz a BSúly nagyobb, mint nulla;
A módosítást követően: rendszeres eltérésnek az minősül, ha legalább három egymást követő hónapban a kiváltott vények alapján az orvosra kiszámított BSúly nagyobb, mint 50%;"
A rendelet korábban hatályos 6. § (1) bekezdése úgy rendelkezett, hogy amennyiben az országos átlagtól való eltérések (eltérés) orvos által felírt és a betegek által kiváltott mennyiséggel súlyozott átlaga nagyobb, mint nulla (BSúly nagyobb, mint nulla), az OEP a finanszírozási szerződésben foglaltak alapján a jogszabályban rögzített táblázatban megjelenített visszatérítési mutató szerint az orvosra (szolgáltatóra) 1-10% közötti, visszatérítési kötelezettséget ír elő.
A módosított 6. § szerint:
- Amennyiben az országos átlagtól való eltérések (eltérés) orvos által felírt és a betegek által kiváltott mennyiséggel súlyozott átlaga rendszeresen nagyobb, mint 50 (BSúly nagyobb, mint 50%), az OEP/MEP tételes helyszíni ellenőrzést tart.
- Intézmények esetében a helyszíni ellenőrzés azon orvosok gyógyszerrendelésének ellenőrzésére terjed ki, akik BSúlya önállóan az 50%-ot meghaladta."
Az említett módosítás szabályait a 2008. június 30-át követően kiváltott vények esetében kell alkalmazni."
A módosítás megjelenésével hatályát veszítette az ún. „ visszatérítési mutató" megállapítására vonatkozó szabály, továbbá az az előírás is, hogy az OEP a rendeletben meghatározott mutatók alapján az egészségügyi szolgáltatókkal kötött finanszírozási szerződésben rögzíteni köteles a visszatérítési kötelezettséget.