Kiemelt hotelszolgáltatásra is alkalmas, újjáalakított épületszárnyat adtak át a dombóvári kórházban.
![]() |
A nyolc szintes, 146 ágyas, hotelszolgáltatást nyújtó épület B szárnyának hét szintjén a korábbi négy ágyas szobákat fürdőszobával, mosdóval kialakított három ágyasokra alakították át, s valamennyi szinten létesítettek egy kiemelt komfort fokozatú 2 ágyas, televízióval, telefonnal, vezeték nélküli internet hozzáféréssel is ellátott szobát. A tervek szerint januártól, naponként 500-1000 forint többlet-díj befizetésével itt fogadhatják a kiemelt szolgáltatást igénylő, fizetős betegeket. A hat ágyas intenzív osztály ugyancsak korszerűsített berendezésekkel, kiszolgáló helyiségekkel egy teljes szinten fogadja a betegeket.
Az épület földszintjén 2 ágyas megfigyelővel és két vizsgálóval egy sürgősségi ellátó fogadóhelyet is kialakítottak. A teljes beruházást érintő, 200 millió forint értékű műszerparkot várhatóan decemberben vehetik át.
Az új burkolattal is ellátott épületben korszerűsítették a gépészeti berendezéseket, új nyílászárók, szalagfüggönyök, külső-belső árnyékolók teszik kényelmesebbé a betegszobákat. Újonnan kialakított osztályos kezelők, nővérpult és orvos-nővér pihenőszobák biztosítják a személyzet kulturált munkavégzését.
Nagy Béla a jövő terveiről szólva elmondta: az egészségügy intézményrendszer átalakítási programja során a régió – elsősorban Tolna és Baranya, kisebb részben Somogy – rehabilitációs ellátásában kíván nagyobb részt vállalni a dombóvári Szent Lukács Kórház.
Ennek érdekében – az aktív belgyógyászati, kardiológiai, sebészeti, traumatológiai, urológiai, ideggyógyászati, fül-orr-gégészeti és gyermekgyógyászati – ágyak megtartása mellett, a jelenleg rehabilitációs célra hasznosított 118 ágyat további 80 gunarasival, 198-ra emelik. Ezzel, a mintegy 65-70 ezer aktív eset mellett Tolnából 240, Baranyából további 25 ezer, elsősorban mozgásszervi és kardiológiai beteg rehabilitációs ellátását biztosítják
Az ehhez szükséges intézményi hátteret a dombóvári kórház, a még felújítás előtt álló másik épületszárnnyal egyetemben, az intézménytől öt kilométerre, gyógyvízre telepített és ugyancsak megújult, kibővített gunarasi rehabilitációs központtal együtt biztosítja. A gyógyvizes telephelyükön uniós és a hazai forrás révén nyert 656 millió forintból elsősorban a mozgásszervi és kardiológiai betegek rehabilitációjához szükséges épület felújítást, bővítést és komfortosítást végeztek. A gyógyvizet bevezették az épületbe, tornatermi felszereléseket, valamint a fiziko- és balneoterápiához szükséges egyéb berendezéseket vásároltak.
A novemberben átadásra kerülő komplexum működéséhez a dombóvári kórházban és Gunarason is adottak a megfelelő szakvizsgával rendelkező, vagy tanulmányaikat rövidesen befejező orvosok, szakdolgozók - hangsúlyozta a gazdasági igazgató.
Amennyiben a kórház másik épületszárnyának felújításához szükséges további 2 milliárd forint – ebből 10 százalék lenne az önerő – címzett támogatást is sikerül elnyerniük, 2008-ban megkezdődhet a rekonstrukció II. ütemének kivitelezése. Az összesen 160 ágy elhelyezésére alkalmas betegszobák 3 és 2 ágyassá alakítása, komfortosítása mellett az újonnan kialakított tornaterem, foglalkoztató és konduktori szoba is helyben szolgálja majd az aktív és krónikus ellátásra szoruló betegek ellátását.
.