Ma nyújtja be a parlamentnek a kormány a második egészségügyi reformcsomagot. A háziorvosok érdekeltek lesznek a vizitdíj beszedésében, mert a pénz náluk marad.
Komáromi Zoltán háziorvos szerint nincs az a doktor, akinek ne lenne érdeke ezt a pénzt beszedni. A szabályozásról az orvosok még keveset tudnak, így a technikai megvalósítással kapcsolatban bizonytalanok. Becslések szerint egy átlagos háziorvosi körzetben évente 10-12 ezer orvos-beteg találkozás történik, számítások szerint a vizitdíjból havonta 200 ezer forintos bevétele lehet egy-egy praxisnak. Kertai Aurél, az orvosi kamara háziorvosi szekciójának vezetője a vizitdíj beszedésével kapcsolatban elmondta, eddig csak a tudósításokból tájékozódhattak a készülő törvényről az orvosok. Véleménye szerint a tárcának a végleges szabályok kialakítása előtt meg kellene hallgatnia az orvosok képviselőit is. Mint ismert, az orvos-betegtalálkozásonként a rendelőben 300 forintot, de ezt az összeget évente maximum hússzor, illetve a szakellátásért kel fizetni, kórházi bennfekvésért összesen 15 ezer forintot kell áldozni. A szaktárca kalkulációja szerint a vizitdíjból remélt 30 milliárdnak a hatoda juthat a kórházaknak. Nem lehet még tudni, hogyan tudják ellenőrizni, hogy melyik beteg jutott el a maximumösszegig.
Molnár Lajos miniszter egy korábbi sajtóbeszélgetésen azt javasolta, a betegek gyűjtsék a befizetést igazoló bizonylatokat. A kórházaknak januártól számlát kell adniuk, ott pontos nyilvántartás lesz, a szakrendelőkben és a háziorvosoknál viszont ez csak 2008 januárjától lesz kötelező. A javaslat szerint mentesülnének a vizitdíj megfizetése alól a hat éven aluli gyerekek, valamint a szűrésre jelentkezők, a katasztrófa-egészségügyi ellátáshoz jutók, terhesek, a szülő nők. A rászorulóknak, négymillió embernek csak 100 forintot kellene fizetniük. A rászorultságot a jegyző igazolhatja.