• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Csípi a szemüket a szemészet megszűnése

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Egyelőre bizonytalan a békéscsabai kórház megszűnő szemészeti osztályán dolgozók jövője.

Vantara Gyula, Békéscsaba fideszes polgármestere szerint „normális ember nem hiheti el, hogy jobb lesz a csabai kórház, mert bezárják a szemészetet." A politikus rossz döntésnek nevezte a lépést, amelyet úgy kommentált: „kiszúrták Békéscsaba szemét." Szabó Terézia főigazgató korábban úgy nyilatkozott: a jelenleg húsz ággyal működő szemészeti osztály fennmaradásához arra lett volna szükség, hogy legalább tizenöt ágy megmaradhasson. A kórházban egyébként 610 ágyból 507 marad, az aktív ágyak száma eddig meghaladta a félezret, ezentúl 340 lesz.

A békéscsabai intézményben egyedül a szemészeti osztály szűnik meg. Szemészet egyébként legközelebb a gyulai Pándy Kálmán Megyei Kórházban működik. A két város egymástól alig több mint tíz kilométerre fekszik, a településeket négysávos út köti össze. Békés megyében egyébként a magyar-román határon fekvő gyulai kórház lett az egyetlen kiemelt intézmény, a súlyponti címet sem a békéscsabai, sem az orosházi kórház nem kapta meg.

Békéscsabán az első miniszteri leosztás szerint 18 ággyal megmaradhatott volna a szemészet, a lovasberényi gyűlés után változott meg a helyzet a megyeszékhely kárára. A januári közlés szerint ugyanis Békéscsabán maradt volna a szemészet, a Csongrád és Békés megye határán fekvő Orosházán pedig nem. Orosházán végül kaptak 15 aktív ágyat.

– Nem tudjuk, mi lesz velünk, s különösképp nem tudjuk, mi lesz a betegeinkkel azt követően, hogy a békéscsabai kórházban megszűnik az osztályunk – fogalmazott Turák Mária főorvos. – Gyula ugyan nem fekszik tőlünk messzire, ám amíg a két városban eddig félszáz ágy működött, ezután csupán húsz marad. Ilyen feltételek mellett képtelenség az az állítás, hogy nem csorbul az ellátás színvonala. Negyedszázados szakmai múlt után nem gondoltam volna, hogy ez valaha bekövetkezik, ráadásul olyan határidőkkel, amelyek sem az intézménynek, sem a munkatársaknak nem hagynak időt felkészülni az átalakulásra – mondta a főorvos.

Turák Mária elmondta: a szemészeti osztályon jelenleg húszan dolgoznak: öt orvos, szemészeti szakasszisztens, szakdolgozók, nővérek. Bíznak abban, hogy a többségnek sikerül a kórházon belül munkát adni. Arra azonban kicsi az esély, hogy a szakdolgozóik máshol kamatoztathatnák tudásukat, amelyet speciális szakképzettségük révén birtokolnak – tette hozzá a főorvos.

Az orvosokról szólva Turák Mária elmondta: az osztály öt orvosából háromnak van magánrendelése, az ő helyzetük valamivel könnyebb, mint azoknak a kollégáknak, akiknek nincs bejáratott egyéni praxisuk. – A minisztérium által hangoztatott tömeges átképzés és az országon belüli elvándorlás teljesen irreális elképzelés. Ha itt minden munkám megszűnne, miként hagyhatnám itt a családom, hogy elmenjek a Dunántúlra dolgozni? Vagy kivennénk a gyerekeket az iskolából, a férjem is felhagyna itteni munkájával, s hátrahagynánk eddigi életünket? Arról nem is beszélve, hogy sok intézményben megszüntették a szemészetet, mivel kis szakma, könnyű leírni, így máshol sincsenek könnyebb helyzetben a kollégák – mondta Turák Mária.

A főorvos megjegyezte: sok múlik azon, milyen jövő vár a járóbeteg szakrendelésekre, s kiutat jelenthetne az egynapos sebészet meghonosítása is. – A legrosszabb, hogy szinte napokkal a változások bekövetkezte előtt még feltételes módban kényszerülünk beszélni, mert semmi biztosat nem tudunk – jelentette ki Turák Mária.