A természettudományos képzéseknél sem kell már a diákok "elfogyása" miatt aggódniuk.
A Debreceni Egyetem (DE) kedvező helyzetben van, hiszen a városban rohamosan fejlődő gyógyszeripar komoly alternatívát nyújt a náluk végzetteknek, és új mesterszakok beindítását, valamint rájuk épülő kutatóműhelyek működtetését is biztosítják - mondta Fésüs László, az intézmény rektora Debrecenben sajtótájékoztatón csütörtökön.
A rektor szerint a munkaerőpiac megváltozott igényeihez ma már jobban alkalmazkodnak a hozzájuk jelentkező hallgatók, mint pár évvel ezelőtt. Ezért a természettudományos képzéseknél sem kell már a diákok "elfogyása" miatt aggódniuk.
Kiemelte még az informatikus hallgatókat, akiknek a 62 százaléka már most, diákként munkavállalói jogviszonyban áll, a végzettek pedig szinte kivétel nélkül el tudnak helyezkedni. "Az informatikusokat szinte lábon viszik el tőlünk, sokszor úgy kell győzködni őket, hogy legalább diplomázzanak le. Ez is mutatja, hogy egy-két év alatt már olyan tudást szereznek nálunk, amely keresett szakemberekké teszi őket" - mondta Fésüs László.
A következő tanévben - mint rámutatott - természettudományos alapképzésre 10, míg mesterképzésre csaknem 90 százalékkal többen jelentkeztek, mint tavaly. Ezen belül a vegyész képzésre több, mint kétszer annyian jönnének, mint egy évvel korábban, de rendkívül népszerű az ősszel induló új, biotechnológiai mesterszak is. Ez utóbbi már egyértelműen a városi gyógyszeripar igényeihez igazítja az oktatási és tudományos tevékenységét.
A rektor felhívta a figyelmet a természettudományos képzéseket népszerűsítő, a szokottnál is nagyobb erőfeszítéseikre, valamint arra, hogy minden igyekezetükkel a természettudományos tárgyak gimnáziumi összevonása ellen léptek fel. Ezek szerinte mind hozzájárultak a korábbi kedvezőtlen trendek megfordulásához.
Jávor András rektorhelyettes a következő tanévi jelentkezéseket ismertetve elmondta: idén először tízezer fölött van a DE-re első helyen jelentkezők száma, országosan pedig második helyen állnak a mesterképzésre jelentkezők számában. A legnagyobb túljelentkezés a pszichológia szakon várható, ezt követi a média-kommunikáció, valamint a gépészmérnöki képzés.