Az egyéb napirend keretében bocsátották el azonnali hatállyal a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház vezetőjét.
![]() |
Hévíz |
A történtekről a leváltott vezető a Weborvosnak azt mondta: a taggyűlés elismerte és megköszönte eddigi munkáját, de a jövőt mással képzelik el. Ezért bontották fel azonnali hatállyal ügyvezetői szerződését, amely 2009-ben járt volna le. Vancsura Miklós az eljárást tisztességtelennek és a társaság számára hátrányosnak tartja, azt pedig jogsértőnek, hogy a taggyűlés határozatlan idejű munkaviszonyát rapid módon megszüntette. A kht.-vá alakuláskor rögzített munkaszerződések szerint ugyanis a hévízi intézmény dolgozóira – így vezetőjére is – még vannak a közalkalmazotti munkaviszonyaikkor jellemző szabályok. Ez esetében határozatlan munkaviszonyt jelent. Az átalakuláskor pedig három év moratóriumot is vállalt a munkáltató a munkaviszony megtartására.
A vezető eltávolítását a kht.-ban 74 százalékos tulajdonosi részt birtokló szaktárca képviseletében Gál Ilona egészségügyi minisztériumi szakállamtitkár (dr. Molnár Lajos minisztert képviselve) javasolta a 26 százalék részarányban tulajdonos Vértes Árpád vezette hévízi önkormányzat képviselő testületének zárt ülésen. A testület a frakció fegyelem szabályai szerint hét igennel őt ellenében megszavazta a főigazgató azonnali felmentését és munkaviszonyának megszüntetését. A taggyűlés elbocsátási határozatát írásban előre rögzítették, így a kész szöveget azonnal megkaphatta az esemény jegyzőkönyvvezetője. Emellett már ott kezébe adták Vancsura Miklósnak Molnár Lajos egészségügyi miniszter elbocsátó levelét.
Vancsura Miklós a polgármester iránta való ellenszenve következményének tartja elbocsátását. A kettőjük közötti viszony időnként viharos volt Vancsura Miklós elmondása szerint. Ő a tradíciókon alapuló minőségi gyógyhelyfejlesztést képviselte, de ennek ellenére sajnos a város Vértes Árpád polgármestersége alatt elveszítette régi vonzerejét, hangulatát, a túlépítkezések miatt. Ezt igazolandó elhangzott a taggyűlést követő beszélgetésen Gál Ilona elmondásában, hogy dr. Molnár Lajos minisztert folyamatosan bombázták a hévízi ellentét miatt, a volt főigazgató távozását követelve.
Vértes polgármester ismét nyert az önkormányzati választásokon, bár csak 15 szavazattal, de többsége volt ebben az esetben is. Így Vancsura Miklós volt a gyengébb láncszem - érdem ide, érdem oda.
Vancsura Miklós nem indult a választásokon és nem vett rész a csatározásokban elmondása szerint.
A taggyűlési döntésre közvetlen ürügyet az érintett megítélése szerint a gyógytavi rekonstrukció körüli bonyodalmak szolgáltatták, amelynek előkészületei 2003-ig nyúlnak vissza, de a megvalósítás a kht. megalapításakor kezdődött a tulajdonosok jóváhagyásával és tudtával, folyamatos tájékoztatásával 2005 januárjában.
Ahogy Vancsura Miklós elmondta, a tófürdői rekonstrukció harmadik ütemének közbeszerzési eljárása befejeztével a kivitelezési, valamint a tájékoztatások szerint a taggyűlések által határozatban tudomásul vett szükséges és rendelkezésre álló forrást biztosító szerződések ügyvezető általi aláírását kellet volna jóváhagyni a május 19-i taggyűlésnek. Ezt a döntést nem hozta meg a taggyűlés, helyette a polgármester kezdeményezésére igazságügyi szakértői vizsgálatot rendelt el. Egy hónapos vizsgálódás után a szakértő rendben lévőnek találta a beruházási munkálatokat. Dr. Molnár Lajos miniszter június végi levelében azt javasolta a polgármesternek, hogy írásbeli szavazással támogassák a folytatást. A levelet a polgármester nem adta át, nem ismertette képviselő testületi tagoknak és e helyett személyes egyeztetéshez kért testületi felhatalmazást. Melyet megkapott, de erre csak szeptember közepén került sor. Akkor fogadta a miniszter.
A felügyelő bizottság több támogató és taggyűlés megtartását sürgető határozatát követően november 3- ra összehívott, december 1-re elhalasztott, majd újra elhalasztott taggyűlés lett december 14-én megtartva, változatlan napirendi pontokkal.
A kht. december 14-i taggyűlése felülbírálta a beruházás vonatkozásában 2005 ben hozott taggyűlési határozatot és a törvényesen és eredményesen lezajlott közbeszerzési eljárás szerződésének megkötése helyett új közbeszerzési eljárás kiírásáról döntött, felvállalva a jogorvoslati lehetőségekből eredő kártérítési igényt is, és felkérte az ügyvezetőt, hogy bontsa fel a rekonstrukció bonyolítójával, a Veszprémberrel kötött szerződést, majd választanak új bonyolítót. Ennek azonban jogi kérdéseit tisztázni kell először, hisz itt nem egy új dologról van szó, hanem egy folyamat lezárásáról, amelyet mindig is együtt kezeltek, csak a folyamatos gyógyfürdő szolgáltatás miatt szakaszoltak - közölte Vancsura Miklós, bár ő már nem tud intézkedni. Elmondta azt is, hogy a december 14-i taggyűlés nem csak őt váltotta le, hanem január 9-i hatállyal a beruházás megkezdett folyamatok szerinti, mielőbbi folytatását szorgalmazó kht. felügyelő bizottságát is visszahívta. A taggyűlésen meghozott döntések több szempontból jogilag aggályosak és veszélyeztetik a kht működését.
Az elbocsátott ügyvezető számításai szerint a tulajdonosi döntések sorozatos elmaradása, halasztgatása 250-300 millió forint kárt jelenthet majd a kht-nak, és kérdéses a 750 millió forintos állami támogatás sorsa is, hisz ha nem valósul meg időben a teljes projekt, vagy legalább 75 százaléka, vissza kell fizetni a teljes vagy az arányos részt. A pályázati véghatáridő 2007 június 30. Ha a döntés május 19-én megszületik, a gyógyfürdőt a napokban adhatnák át a miniszterelnök vagy a miniszter, és természetesen a polgármester, valamint a helyi notabilitások jelenlétében, mint ahogy ez eddig is történt a hosszú évek alatt a hévízi fejlesztések átadásaikor. Az elmúlt közel 10 év alatt 2,5 milliárd forint sajáterős fejlesztés valósult meg kórházban, mint költségvetési intézményben a volt főigazgató egyszemélyi felelős vezetése és a mindenkori minisztérium felügyelete mellett. Minden évben eredményes a gazdálkodás.
A volt ügyvezető nem kommentálta a szóbeszédet, hogy visszahívása mögött különféle politikai, személyi és üzleti kombinációk állnak.
A jelenlegi tervek szerint, figyelembe véve a kht. saját és a nemzeti fejlesztési tervből eredő forrásokat is, mintegy 19 milliárd forint értékű fejlesztésről lenne szó a következő években Hévízen. A projekt, melyet a kht. 2005 szeptemberében nyújtott be először, Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház területeinek és a belvárosi övezet gyógyhelyi arculatának, szolgáltatás-rendszerének nemzetközi minőségűvé fejlesztését tűzi ki célul. A volt főigazgató ilyen tulajdonosi döntési mechanizmusok működése esetén aggályosnak látja a projekt eredményes megvalósítását.