• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Euróval támogatott érvek az agyelszívás ellen

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Reintegrációs pályázaton nyerhető 80 ezer euróval szorítaná vissza az unió az egészségügyet is súlyosan érintő agyelszívást.

A számos szakterületen meghirdetett Marie Curie reintegrációs pályázatok elbírálásában részt vett dr. Major Tamás, a Mosdósi Tüdő- és Szívkórház 6-os tüdőosztályának vezető főorvosa is. A tüdőgyógyász, allergológus és immunológus szakorvost néhány évvel ezelőtt, svájci kutatómunkája során keresték meg, majd vették fel az Európai Comissio egészségügyi pályázatokkal foglalkozó keretprogramjának szakértői névsorába.

Dr. Major Tamás elmondta: a Brüsszelben évente 2- 3 alkalomra tervezett, pályázat-elbírálási procedúrán három fős csoportokban, összesen harminc, egymástól teljesen független, akkreditált szakember vizsgálta a projekteket. Csak munkájuk végeztével fedték fel kilétüket annak érdekében, hogy a nyertes pályázatról konszenzusra jussanak. Öt napon keresztül, alkalmanként mintegy 12-14 órai munkát követően, az általuk kiválasztott egyik bíráló – köztük volt dr. Major Tamás is - úgynevezett konszenzus riportjának felhasználásával egyeztették ismét, s erősítették meg álláspontjukat, döntésüket.

- A reintegrációs pályázatokkal elsősorban azokat az iniós országokban élő, de annak keretein kívül komoly kutatást végző, illetve magas tudományos fokozatot elért, értékes szakmai cikkeket publikáló szakembereket célozták meg, akik tudományos munkájuk befejeztével visszatértek az unióba, illetve saját hazájukba. A pályázat kiírói úgy gondolják, az elnyerhető 80 ezer euróval sikerül megmaradásra ösztönözniük a korábban nem egyszer anyagi források hiánya miatt elvándorló, legkiválóbb szakembereket.

Magam, a szakképzettségemhez – allergológia, immunológiai – közel álló témákban készített pályázatokat bíráltam, de a szakmai megfelelés nem minden esetben volt elvárás. Elsősorban a megvalósíthatósági szempontokat vettük figyelembe, e mellett a kutató életútja, a szakterületén elért sikerei, valamint azon intézet vezetőjének szakmai felkészültsége, elismertsége, az intézet tárgyi és személyi feltételeinek minősége is fontos szempontnak minősült, amelybe a pályázó vissza kíván térni.

Dr. Major Tamás elmondta még: a többi uniós országgal kialakított tudományos kapcsolat, az interdiszciplinális kutatás hatékonysága, s a projektben való megjelenése ugyancsak az együttműködés eredményességéről nyújtott fontos információt. Külön előnyt jelentett, ha a klinikumot és az alapkutatást is szintetizálta a pályázat.

Fontos értékelési szempontnak minősült még a projekt innovatív jellege, s jó pontnak számított, ha a témának az ipari kutatással, hasznosítással, felhasználhatósággal is közvetlen kapcsolata volt. A bírálók mindezeket figyelembe véve, 1-3 pontértékkel díjazva nyújtottak általános képet a pályázatokról.

Szerteágazó témakör jellemezte az egészségügyi témájú projekteket, melyek zömmel a rákkutatás nyomán létrejött új, korszerű terápiás lehetőségeket vették górcső alá. Kiemelt szerepet kapott még az idegrendszerrel összefüggő agyi betegségek, jelesül a stroke-kutatás.

- A továbbiakban fontos feladat lesz az unióban a szegénységgel összefüggő kórképek, a tbc, a COPD, valamint a daganatos betegségek kutatása. Egy programot pedig teljes egészében az egészségkárosító szokások – a dohányzás, az alkoholizmus és a drogfüggőség – visszaszorítására szeretnének kidolgozni – összegezte a perspektívát a szakértői bizottság magyar képviselője.