Uniós támogatással modern kistérségi egészségcentrum épült Nyírbátorban.
A járóbeteg-szakorvosi és nappali kórházi kezelést nyújtó egészségügyi intézmény április elsejétől fogadja a környék mintegy 50 ezer lakosát. Máté Antal, a beruházó és a költségekhez önrésszel is hozzájáruló nyírbátori önkormányzat vezető tanácsnoka a projekt pénteki záró konferenciáján az MTI-nek elmondta: az unió 790 millió forinttal támogatta a 832 millió forint értékű egészségügyi fejlesztés megvalósítását. Kiemelte: a csaknem kétezer négyzetméter alapterületű létesítményben a szakorvosok heti 665 órában látják el a betegeket.
Az egészségcentrumot a legkorszerűbb diagnosztikai eszközökkel látták el, hétszáz műszer, például digitális röntgen, mammográf képalkotó, mobil képerősítő, EEG-készülék, videoendoszkópos torony, ultrahangos berendezés, terheléses EKG, defibrillátor, újraélesztőkocsi, betegellenőrző monitor, hematológiai automata, multifunkcionális fizioterápiás eszköz és elektromos tornáztató asztal is segíti az orvosok munkáját.
A kiépített informatikai rendszer lehetővé teszi a telemedicinai és teleradiológiai szolgáltatást is, így nem a betegek, hanem a leletek "utaznak" a különböző specialistákhoz, ha arra szükség van.
A nappali kórházi ellátást is ezért alkalmazzák majd az új Nyírbátori Térségi Egészségcentrumban, ahol a szakorvosok által rendelt kúraszerű kezeléseket, infúziókat kaphatják meg a betegek, s nem kell gyógyintézetekbe feküdniük. Az alapellátási háziorvosi ügyelet szintén a központba kerül át az állandó kapcsolattartás érdekében.
Az új szakrendelő nemcsak a gyógyítás, hanem a megelőzés színtere is lesz - emelte ki a tanácsnok -, hiszen prevenciós programiroda működik majd benne, amely a szűrésekkel, a megelőző mentálhigiénés kérdésekkel, egészségnevelési programok szervezésével foglalkozik majd. Emellett otthon ápolási és rehabilitációs szolgáltatások is lesznek, a gyógytornától a fizioterápián át az orvosi gyógy masszázsig.
A gyógyító munkához kapcsolódnak a helyi Sárkány Wellness és Gyógyfürdő szolgáltatásai. A gyógyfürdőt - jegyezte meg Máté Antal - ugyancsak európai uniós támogatással, egy 2,5 milliárd forint értékű, egészség- és vallási turizmusfejlesztési program keretében hozták létre Nyírbátorban.