Nonprofit irodát alakított a Petz Aladár Megyei Oktató Kórház.
![]() |
Amerikai filmekben láthattunk leginkább jómódú asszonyságokat, akik jótékonysági rendezvényeket szerveznek, havi vagy heti rendszerességgel vállalnak ingyen kisegítő munkát kórházakban, gondozó intézetekben. A mai magyar kórházakban még nincsenek ilyen önkéntes segítők. Pontosabban eddig nem voltak, mert a Petz Aladár kórházban egy ideje önkéntesek serénykednek. Kovács Katalin, a Nonprofit Iroda koordinátora említette, hogy legtöbbjük egyetemista, diplomás ápolónak tanulnak, a kórházban töltik a gyakorlatot, és miután letelt a kötelező idő, sokan önkéntes munkát vállalnak. De nemcsak egészségügyi szakosok vannak, jelenleg egy mérnök-tanár szakos fiatalember jár rendszeresen segíteni.
Az önkéntesek nem feltétlenül szakképzett ápolók, nem is a hivatásos betegápolók, nővérek munkáját végzik. Sétáltatják a betegeket, beszélgetnek velük, ha kérik, újságot vesznek nekik, vagy vásárolnak a büfében, ha kell, elkísérik a betegeket egyes vizsgálatokra. Hasznos munkát végeznek, mert tehermentesítik a szakdolgozókat, ugyanakkor figyelmességükkel javítják a betegek közérzetét. A laikus segítő munkája nem helyettesíti, de megkönnyíti a fizetett alkalmazottak tevékenységét. Az önkéntesség segít a környezet és a közösség jobbá tételében – vallják a győri kórház vezetői.
A jelentkező önkéntesek képzésben részesülnek, velük a kórház önkéntes szerződést köt, munkájukat önkéntes koordinátor segíti
A Nonprofit iroda rövid működése során Kovács Katalin azt tapasztalta, hogy az emberek ha tehetik, egy-egy nemes cél érdekében szívesen adományoznak. Ezt bizonyítja az a több mint 100 millió forint értékű támogatás is, amelyet az idén juttattak a kórházi alapítványoknak. A győri kórház osztályai harminckét alapítványt hoztak létre a különféle betegségtípusban szenvedők hatékonyabb gyógyítása érdekében. Természetesnek mondható, hogy az adományozók főként annak az osztálynak, gyógyító részlegnek juttatnak támogatást, amelyek közvetlen hozzátartozóikat, barátaikat kezelték. Az adományok összehangolásában van szerepe a koordinátornak, ő gyűjti össze a kórházi igényeket, és közvetíti az adakozóknak.
A győri kórház vezetése fontosnak tartja, hogy olyan egyesületek, alapítványok működjenek az intézmény javára, amelyek munkája ellenőrizhető, az adományozás útja is átlátható, bárki számára megismerhető. Ezt is segíti a Nonprofit Iroda.