• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

Rákkeltő anyagok szivárogtak a talajba?

Regionális hírek Forrás: M1 Híradó

A szakértői jelentés szerint a földbe került rákkeltő anyagok Veszprém ivóvízbázisát is veszélyeztetik.

Rákkeltő anyagok szivárogtak a talajba Veszprém mellett, a Bakony Művek telephelyéről. A Magyar Televízió híradójának birtokába került környezetvédelmi szakértői jelentés szerint a talajban lévő nehézfémek mennyisége jelentősen meghaladja az egészségügyi határértéket, ezért a szennyezés már Veszprém ivóvízbázisát is veszélyezteti. A ’70-es, ’80-as években Zsiguli-alkatrészeket gyártó Bakony Művek tavaly jogutód nélkül megszűnt.


Krómozás, egy nikkelezés, egy horganyzás, ezek voltak a leggyakoribb felületkezelések. A gyártáskor keletkezett fémhulladékot éveken keresztül a szabad ég alatt, hordókban tárolták.
"Részben olaj, részben ami ezekből az üzemekből valamilyen ok miatt kikerült szennyezés az kerülhetett a földbe" – közölte Varga József, a Bakony Ingatlanforgalmazó Kft. ügyvezetője. A szennyezésről készült szakértői jelentés szerint a földbe került rákkeltő anyagok Veszprém ivóvízbázisát is veszélyeztetik.


A Híradó birtokába került jelentésben az olvasható, hogy a talaj egészségügyi határértéket meghaladó krómtartalma beavatkozást igénylő, jelentős egészségügyi kockázatot jelent.


A környezetvédelmi államtitkár szerint a lehető legrövidebb időn belül meg kell kezdeni a kárelhárítást. "Égetéssel, tehát akár a talajjal történő együtt égetéssel tudunk megszabadulni a rákkeltő anyagoktól. Ahol nehézfém-szennyezés található, ott pedig talajcsere és az ilyen szennyezett talajnak pedig veszélyes hulladék lerakóba való elhelyezése az egyedüli megoldás" – közölte Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár.


A környezetvédelmi államtitkár szerint sincs veszélyben a veszprémi ivóvízbázis
Kiváló minőségű a veszprémi ivóvíz, nincs veszélyben az ivóvízbázis. -erősítette meg a veszprémi polgármester, a Bakonykarszt Zrt. és a regionális tiszti főorvos korábbi kijelentését keddi sajtótájékoztatóján Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár Veszprémben. A Bakony Művek tulajdonosa lakóházak építését tervezte a környéken, de ez előtt környezetvédelmi vizsgálatot végeztek. A fúrások során derült ki, hogy a talajban veszélyes anyag van. Ez azonban a korábbi hírekkel ellentétben nem érinti és nem veszélyezteti az ivóvízbázist. - tudósított a Független Hírügynökség.


Mint arról a Független Hírügynökség korábban beszámolt: ismeretlen tettes ellen feljelentést tett Debreczenyi János veszprémi polgármester a Veszprém Megyei Rendőr- főkapitányságon, a volt Bakony Művek területén elkövetett környezetkárosítás gyanúja miatt. A gyanú szerint a 15-20 évvel ezelőtt a termelés során veszélyes anyag kerülhetett a talajba, amikor az üzemben az autóalkatrészek gyártásakor nem ügyeltek a különböző veszélyes anyagok, például az olaj és a benzin tárolására.


Mára kiderült, a Bakony Művek 51 hektáros területéből becslések szerint csupán fél hektárt érint a szennyeződés, ami a legközelebbi ivóvízkutaktól is másfél-öt kilométerre van. A terület jelenlegi tulajdonosa már megkezdte az érintett területen a talajcserét, a kármentesítés körülbelül százmilliós nagyságrendű. Feltehetően egyébként olaj, szerves oldószer és nehézfém lehet a talajban.


Illés Zoltán államtitkár kedden Veszprémben elmondta: az állam minden segítséget megad a kármentesítéséhez, de úgy tűnik egyelőre nincs szükség állami beavatkozásra. A terület tulajdonosa a V-Park Ingatlanforgalmazó Kft. ugyanis minden szükséges munkálatot önerőből elvégez. A terület jelenlegi tulajdonosa lakóházak építését tervezte a környéken, de ezelőtt környezetvédelmi vizsgálatot végeztek. Akkor derült ki a fúrások során, hogy a talajban veszélyes anyag van. Ez azonban a korábbi hírekkel ellentétben nem érinti és nem veszélyezteti az ivóvízbázist.

Kugler Gyula a Bakonykarszt Zrt. vezérigazgatója elmondta: 1998 óta végeznek rendszeresen vízvizsgálatot Veszprémben, ami eddig soha semmilyen szennyeződést nem mutatott ki.