• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sorstársakkal küzdenek a rák ellen

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Nem elég az onkológián kezelést adni, a hétköznapokban is segíteni kell a rák legyőzését.

A rákbetegeknek egy jelentős hányada kétségbeejtő anyagi körülmények között él, a létminimumon vagy az alatt kénytelen tengődni, s ezt tetézi az életet, a munkahelyet, a jövőt fenyegető diagnózis a rákról, ami a szorongás, a depresszió fokozódásával, az életerő csökkenésével akár kilátástalan helyzetbe is sodorhatja a családokat – indokolta Rohányszky Magda onkopszichológus, a Tűzmadár Alapítvány vezetője a rákbetegeknek szervezett fővárosi közösségi napon, miért fontos, hogy az onkológiai kezeléseken túl is támaszt kapjanak a daganatos betegséggel küzdők és családjaik.

Az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Onkológiai Centruma mellett működő Tűzmadár Házban a Nemzeti Rákellenes Naphoz kapcsolódva megrendezett ünnepségen a rákkal jelenleg küzdő és a daganatos kórt jó eséllyel maguk mögött hagyott emberek is szép számmal részt vettek. A Göncz Árpád egykori köztársasági elnök és felesége, Göncz Katalin fővédnökségével megrendezett rendezvény elsősorban nem a betegségről, hanem az életigenlésről szólt: a programot koncert és kiállításmegnyitó színesítette, egy rákbeteg asszony osztotta meg megküzdésének történetét sorstársaival, a megszólalások között dalok hangzottak el, a betegek szélnek eresztették léggömbökre írt kívánságaikat, majd a program közös körtánccal ért véget.

– Magyarország szégyenpadon ül nemzetközi összehasonlításban a daganatos betegségek miatt, ezért is fontos, hogy legyen olyan szegmens, ahol példamutatók lehetünk. A Tűzmadár Házban folyó közösségi támogatás egy ilyen követendő minta – fogalmazott prof. dr. Bodoky György, az onkológiai centrum vezető főorvosa.

A Tűzmadár program egy mintaprojekt, hogy a betegek az onkológiai kezeléseken túl is segítséget kaphassanak a küzdelemhez. A pszichoszociális támogató civil központban gyógytornász, dietetikus, pszichológus áll ingyenesen a betegek rendelkezésére, ugyancsak díjmentesen szerveznek pszichológiai, életvezetési, kommunikációs és stresszoldó tréningeket, rendszeresen hirdetnek meg bentlakásos táborokat is.

Budapesten házhoz is hívható mobil pszichológust foglalkoztatnak, s a Tűzmadár Ház munkáját számos lelkes önkéntes is segíti, hogy egy betérő daganatos beteg – függetlenül attól, hogy a kezelése a László Kórházban folyik-e vagy bárhol máshol az országban – bármikor segítséget és támogató légkört találjon.