• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szoboravatás Debrecenben

Regionális hírek Forrás: Weborvos Szerző:

Felavatták Sántha Kálmán ideggyógyász professzor mellszobrát Debrecenben.

Dr. Sántha Kálmán akadémikusnak - aki a debreceni Idegklinika igazgatója és a Debreceni Tudományegyetem rektora volt - állítottak szobrot csütörtökön, halálának 50. évfordulója alkalmából. Az iskolateremtő professzor munkásságára emlékezve a szoboravatás előtt tudományos ülést tartottak a Neurológiai Klinikán.

A Debreceni Egyetem Orvos-és Egészségtudományi Centrum szoborparkjában ez már a harmadik alkotás, amelyet elhelyeztek, emléket állítva az orvos-és egészségtudomány kiemelkedő debreceni személyiségeinek. A szoborparkot a főépület mögött, a klinikák közötti parkban alakították ki. Elsőként dr. Tankó Béla biokémikus, majd dr. Krompecher István, az anatómia professzorának a mellszobrát helyezték el a parkban.
Dr. Sántha Kálmán mellszobra Marosits István Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása.

A megemlékezésen egyebek mellett elhangzott, hogy dr. Sántha Kálmán 1949-ben kapott Kossuth-díját felajánlotta a klinikának. A professzort politikai okokból 1951-ben kizárták a Magyar Tudományos Akadémiából, majd az egyetemről is távoznia kellett, Balassagyarmatra helyezték főorvosnak. A klinikáról tanítványai többségét is eltávolították, felesége, dr. Majerszky Klára jó ideig orvosi állást sem kapott.

A Nagy Imre kormány idején dr. Sántha Kálmán visszatérhetett a tudományos életbe, kinevezték az Ideggyógyászati Szemle főszerkesztőjének, majd rehabilitációs eljárás keretében akadémiai tagságát is visszakapta, de ezt nem fogadta el.
1956 augusztus 1-én nyilvánosan is rehabilitálták és visszakaphatta professzori állását is az egyetemen, ám súlyos betegsége miatt ezt már nem foglalhatta el. Ebben az évben Budapesten halt meg.

Mellszobrának felállítását dr. Csiba László egyetemi tanár, a Neurológiai Klinika jelenlegi igazgatója, a Sántha Kálmán alapítvány és a professzor felesége, dr. Majerszky Klára címzetes egyetemi tanár kezdeményezte. Költsége 2,5 millió forint volt, amelyhez az Oktatási és Kulturális Minisztérium 450 ezer, a debreceni Orvos-és Egészségtudományi Centrum 850 ezer, a Neurológiai Klinika 200 ezer, a család pedig egymillió forinttal járult hozzá.