• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mentális problémák az EU-ban

Európai Unió Forrás: euractiv.hu

Minden negyedik európai uniós állampolgár szembesül életében legalább egyszer mentális problémákkal.

Minden negyedik európai uniós állampolgár szembesül életében legalább egyszermentális problémákkal, derült ki az Európai Bizottság tanulmányából, amelyet egy Eurobarometer-felmérés és egy uniós szintű tanácskozás tapasztalatai alapján állítottak össze.


A tanulmány adatai szerint a felmérés során megkérdezettek 13 százaléka az utóbbi egy évben szakemberhez fordult mentális problémáival. A minta egyötöde (21 százalék) a felmérést megelőző négy hétben kénytelen volt hiányozni munkahelyéről olyan problémák miatt, mint például a depresszió vagy a szorongás.


A Bizottság szerint a lelki eredetű betegségek ma az egyik legsúlyosabb közegészségügyi kihívást jelentik az EU-ban, s mintegy 3-4 százalékkal csökkentik az unió bruttó nemzeti össztermékét.


A szakemberek az adatok alapján azt állítják, hogy a depresszió, a rossz idegállapot elsősorban a nők, az idősebbek és az otthon dolgozók körében okoz komoly problémát. Földrajzi szempontból: Romániában, Luxemburgban és a balti államokban a legjellemzőbb. A románok egyharmada kérte már szakember segítségét mentális problémáinak megoldásához, a luxemburgiak 22 százaléka és a szlovákok 18 százaléka. Ezzel szemben a máltaiaknak csupán 9 százaléka fordult ilyen panasszal orvoshoz. A litvánok 11 százaléka gyógyszeres kezeléssel küzd lelki problémák ellen, s ugyanígy tesz az észtek, a luxemburgiak, osztrákok és a portugálok 9 százaléka.


A mentális betegség még mindig jelentős megbélyegzettséget jelent. A megkérdezettek 37 százaléka úgy véli, hogy a pszichikai problémákkal küszködők veszélyt jelentenek másokra. Igaz, ez az arány országonként igen eltérő; a balti államok lakosságának jelentős többsége lát veszélyt a mentális betegségben szenvedőkben: a litvánok és a lettek 68 százaléka, illetve az észtek 60 százaléka vélekedik így, szemben az írek és hollandok 25, a magyarok 27 százalékával


A lelki problémával küszködők helyzetét sokan fontos mutatónak tartják, olyannak, amelynek révén képet kaphatunk az uniós társadalmak elfogadási-befogadási szintjéről.