A kisebb egészségügyi intézményekben is elérhetővé válnak a képalkotó eljárások felhasználási lehetőségei.
Egységes képalkotó diagnosztikát biztosító rendszert (telemedicina)alakítanak ki a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egészségügyi Holding Zrt. három tagkórházában - közölte Pikó Károly, a szervezet vezérigazgató-helyettese sajtótájékoztatón szerdán Nyíregyházán.
Azokban a kisebb egészségügyi intézményekben, ahol eddig nem volt digitalizálva a diagnosztikai tevékenység, ott elérhetővé válnak a képalkotó eljárások (CT, MR, röntgen, ultrahang, mammográfia, DSA) mindenfajta felhasználási lehetőségei - mondta Pikó Károly.
A vezérigazgató-helyettes a röntgen szakorvosok hiányára utalva elmondta, hogy a telemedicina segítségével az orvos az asszisztencia által, egy vidéki kórházban elkészített felvételeket - az internet segítségével - akár a megyeszékhelyen tudja leletezni. A fejlesztések során bővítik a kórházak internetes sávszélességét, és szoftvereket szereznek be, amik lehetővé teszik az egységes rendszer kiépítését.
Pikó Károly a telemedicina rendszer kapcsán szólt arról is, hogy visszaveszi a korábban külső társaságba kiszervezett képalkotó diagnosztika tevékenységét a Jósa András Oktatókórház. Egyben emlékeztetett arra, ezt a tevékenységet egy "funkcionális privatizáció" során 1997-ben szervezte ki a Huniko Kft. üzemeltetésébe a nyíregyházi kórház.
A visszavétel okaként a holding vezérigazgató-helyettese elsősorban a gazdasági szempontokat jelölte meg, amiket hatástanulmányok és a kórház laborjának 2008-as, hasonló módon történő visszavételéből származó kedvező tapasztalatok támasztanak alá. Hozzátette: a tervek szerint három hónapig tartó átállásról, illetve a telemedicina rendszerről konzultációk folynak a röntgen szakma képviselőivel, az érdekképviseletekkel, valamint folyamatosan tájékozatják a betegeket és a családorvosokat is.
Vancsó Ágnes, a nyíregyházi kórház ügyvezető igazgatója a tájékoztatón elmondta, hogy a visszavétellel közvetlenebbül ki lehet szolgálni a gyógyító osztályok diagnosztikai igényét, ésszerűsödnek a betegutak. Hozzátette: a Huniko Kft.-nél eddig alkalmazásban lévő dolgozók a kórház állományába kerülnek.
A gyógyintézmény az eszközpark teljes átvétele mellett új CT- és MR készülékek beszerzése mellett is döntött; ezek több száz millió forintos költségeit várhatóan uniós forrásból finanszírozza majd a kórház.