Nemcsak pénzt takarítanak meg, de kevesebb a szövődmény is.
A hasnyálmirigy veszélyes gyulladásakor az orvosok gyakran kimetszik a problémát okozó elhalt szöveteket, egy új tanulmány szerint azonban a minimális sebészeti beavatkozás jobb lehet.
Az a holland orvosok által kifejlesztett fokozatosabb megközelítés, amelyben először elvezetik a hasnyálmirigyből a gennyet, és csak szükség esetén távolítják el műtétileg az elhalt szövetrészt, kevesebb szövődményt okoz anélkül, hogy emelné a halálozási kockázatot. Módszerükről a New England Journal of Medicine című szakfolyóirat szerdán megjelent számában tették közzé tanulmányukat.
Ha a lépcsőzetes technikát általánosan alkalmaznák az Egyesült Államokban, ahol évente körülbelül 233 ezer ember kerül kórházba akut hasnyálmirigy-gyulladással, az éves szinten 185 millió dolláros (36,4 milliárd forintos) megtakarítással járna az egészségügyi kiadásokban - véli Hjalmar van Santvoort kutatásvezető, az utrechti egyetemi orvosi központ munkatársa.
Az inzulint és más, emésztést segítő kémiai anyagokat termelő hasnyálmirigy nagy mennyiségű alkohol fogyasztásától, epekövességtől és más tényezők miatt gyulladhat be. Az esetek 20 százalékában a gyulladás annyira súlyos, hogy szövetelhalást (nekrotizálódást) okoz, és nagy a halálozás kockázata.
Az azonnali műtéti szöveteltávolítás hátránya a kutatók szerint egyebek közt az, hogy növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Annak megállapítása sem egyszerű, hogy hol végződik az elhalt szövet és hol kezdődik az ép, márpedig az ép szövetbe való bemetszés súlyos vérzést válthat ki - közölte Van Santvoort.
A tanulmányban 88 önkéntesnél alkalmazták a fokozatos megközelítést, aminek eredményeként a szövődmények aránya 40 százalék volt a hagyományos, egylépcsős műtétnél tapasztalt 69 százalékos arányhoz képest. Diabétesz csupán a műtött páciensek 16 százalékánál fejlődött ki a "gyengédebb" módszernél, míg a hagyományos műtéteknél ez az arány 38 százalék.