Megduplázódott az autizmussal diagnosztizált gyermekek száma.
Az autizmus napjainkra már nem egy elszigetelt, szűk réteget érintő probléma. Világszerte 67 millió embert érint, hazánkban pedig 60 ezer autizmussal élő ember van. Ez azt jelenti, hogy ha a családtagokat is hozzávesszük, akkor a lakosságnak körülbelül két százalékáról beszélhetünk.
Az oktatásban 2002 és 2008 között az Oktatási Minisztérium nyilvántartása szerint megduplázódott az autizmussal diagnosztizált gyermekek száma, de az egyre fejlődő diagnosztizálási módszereknek köszönhetően a szakemberek szerint 2020-ig hazánkban számuk megötszöröződik. Ez az oktatásban, az intézményrendszer felkészületlensége miatt olyan súlyos problémát jelent, amit feltétlenül kezelni kell. Az oktatási rendszerbe bekerülő nem diagnosztizált autista gyermek és osztálya számára nagyon sok nehézséget okoznak a mindennapi kommunikációs problémák, mely gyakran félreértésekhez, kirekesztéshez vezetnek.
Az autizmus problémájának figyelemfelkeltésére világszintű kezdeményezés indult 2007-ben. Az év december 18-án az Egyesült Nemzetek Szervezete április 2-át jelölte ki az autizmus világnapjának (World Autism Awareness Day - WAAD), hogy a világ figyelmét az autizmusra és a vele kapcsolatos problémákra irányítsa.
Az autizmus világnapja arra ösztönzi a tagállamokat, hogy tegyenek intézkedéseket a társadalmi tudatosság növelésére az autizmus kezelésében és ösztönözze a korai diagnózis és fejlesztő beavatkozás kidolgozását.
A WAAD akció az egész Földön átívelő mozgalom, e nap alkalmából különböző eseményeket tartottak, többek között Kínában, Nagy-Britanniában, Franciaországban, USA-ban, Görögországban, Indiában, Koreában vagy Oroszországban. Ami sok országban közös, az egy-egy jelképes épület kivilágítása a világnap előestéjén, kék színnel. Ehhez a figyelemfelkeltő akcióhoz csatlakozott hazánkban az Autisták Országos Szövetsége április elseje estéjén a budapesti Parlament kupolájának kék színnel történő kivilágításával.